İdlib’te Suriyeli ailelerden çocukları için “don” nöbeti

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib’te çadırlarda yaşayan göçmenler, kış aylarının sert geçmesi nedeniyle geceleri donma tehlikesi geçiren çocuklar için nöbet tutmaya başladı.
  • 27.01.2022, 16:10:54
  • Güncelleme: 3 ay önce
İdlib’te Suriyeli ailelerden çocukları için “don” nöbeti

Yoğun kar yağışları, Suriye’nin kuzeyinde bulunan İdlib kentindeki mülteci kamplarında yaşayan binlerce Suriyelinin hayatını olumsuz etkiledi.

Soğuk havalar, Suriye'nin kuzey ve kuzeybatısında zorla yerinden edilen sivillerin sığındığı derme çatma çadırların bulunduğu bölgelerde çadırların yıkılmasına neden oldu.

Esed rejimi ve destekçilerinin saldırıları nedeniyle evlerini terk ederek kamplara yerleşen aileler, yoksulluk ve kötü hava şartlarıyla mücadele ediyor.

BATTANİYEDEN BAŞAK BİR ŞEY YOK

Ebeveynlerin ise su baskını ve yoğun kar yağışı nedeniyle çadırların çökmesi ve çocuklarının donarak ölmesinden korktukları için geceleri uyumadığı belirtildi.

Ortalama 10 kişinin yaşadığı küçük bir çadırda ısınmak için çöpten toplanan plastik ve atık maddeler yakılırken, geceleri ısınmak için ise çadırın içinde sadece battaniyeler olduğu gözlendi.

Esed rejimi ve destekçilerinden tutuklama, işkence ve yargısız infazlarından korktukları için evlerine dönemeyen ailelerin tek isteği ise çadırlarını ısıtacak yardım elinin uzatılması.

KALBİMDEN BİR PARÇA KOPARMAK İSTİYORUM

Esed rejimi güçlerinin Hama kırsalındaki Gab Ovası'na düzenlediği yoğun saldırılar sonucunda evini terk ederek Şahşabo Kampı’na sığınan Yasir Barri, bölgede kış aylarının çok zor geçtiğini söyledi.

Barri, 7'si çocuk toplam 12 kişilik ailesiyle bir çadırda yaşadıklarını belirtti., Barri, "Şu an çadırda sobamız veya yakacak hiçbir şeyimiz yok. Çocukları ısıtmak için çöpten topladığımız eski ayakkabı ve plastikleri gündüz yakıyoruz, geceleri battaniyeden başka bir seçeneğimiz yok" dedi.

Çocuklarının aç uyumasına dayanamadığını vurgulayan Barri, "Onları doyurmak için kalbimden bir parça koparıp vermek istiyorum. İş bulamıyorum. Geçimimizi her ay gelen sadece bir yardım kolisi ile sağlıyoruz. Çocuklarımı ısıtamayınca içime atıyorum bana ağır geliyor, ne yapacağımı bilmiyorum" diye konuştu.

GÜNLÜK 7 LİRAYA GEÇİNMEYE ÇALIŞIYORLAR

Hama’nın kuzey kırsalından İdlib'e göç eden Hüseyin Nasır de dondurucu gecelerde battaniyeye sardığı çocuğunu ısıtmak için çadırda gazı bitmek üzere olan seyyar yemek tüpü yaktığını anlattı.

Bir gözü doğuştan engelli diğer gözü ise yüzde 25 gören Nasır, "Ben çalışamıyorum. Eşim ise tarlada günlük 7 Türk Lirası’na çalışıyor. Tek isteğim bir ev ve oğlumu ısıtacak soba" dedi

Baba Nasır, geçimini ve oğlunun ilaç parasını komşularından aldığı borç para ile sağladığını vurguladı.

İDLİB'DEKİ SON DURUM

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında, Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma karar aldı.

Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi.

Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya'nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.