İdlib’te çadırı yıkılan Suriyeli aile komşularının yanına sığındı

Ağır kış şartları ve etkisini artıran kar yağışları, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib’te çadırlarda kalan, aralarında çocuk ve yaşlıların da bulunduğu binlerce sivilin hayatını olumsuz etkiledi.
  • 24.01.2022, 14:00:17
  • Güncelleme: 3 ay önce
İdlib’te çadırı yıkılan Suriyeli aile komşularının yanına sığındı

Suriye'de 10 yıldır devam eden iç savaş sebebiyle evlerini terk etmek zorunda kalan mülteciler, çetin kış şartları altında, yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle zor günler geçiriyor.

Ülkenin kuzeybatısındaki İdlib ilinde Beşşar Esed rejiminin zorla yerinden ettiği aileler, altyapının olmadığı, derme çatma kurulan çadırlarda kışı atlatmaya çalışıyor.

ÇADIRLAR KIŞ ŞARTLARINA DAYANIKSIZ

Suriye’nin Türkiye sınırı yakınlarındaki Muhacirun çadır kampına yerleşen Hude Ebu Mahmut, yoğun kar yağışı nedeniyle kamptaki ailelerin çadırlarının başlarına yıkıldığını söyledi.

Çadırları yıkılınca komşularının yanına sığındıklarını ifade eden Ebu Mahmut, "Çocuklarımız soğuktan dondu ve gece boyu ağladı. Ne yapacağımızı bilemedik" dedi.

Geceleri çok zor geçtiğini ifade eden Halid Berhum, kamptaki durumların çok kötü olduğunu, bölgede yaşayan ailelerin zor günler geçirdiğini anlattı.

Berhum, "Çadırlarımızı değiştiremedik. Yakacağımız yok" ifadelerini kullandı.

EN ÇOK ÇOCUKLAR VE YAŞLILAR ETKİLENDİ

Kaldığı çadır kampında 450 ailenin yaşadığını ifade eden Meryem Şeyh ise kar yağışı nedeniyle yıpranmış çadırlarının su aldığını söyledi.

Şeyh, “Çadırda yaşlı annem ve babam kalıyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Yağışlar böyle devam ederse bu çadır da yarın yıkılır” diye konuştu.

Yakacak odunlarının olmadığı belirten Şeyh, "Gece yağan kar ve aşırı soğuk nedeniyle uyuyamadık. Çadırımızın üzerinde biriken karları temizledik" dedi.

İDLİB'DEKİ SON DURUM

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında, Esed rejiminin kontrolünde olmayan İdlib’te 4 adet "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma karar aldı.

Verdiği sözleri tutmayan Rusya ve İran destekli silahlı milis grupları saldırılara devam etti. Gerginliği azaltma bölgesi olarak kabul edilen 4 bölgeden 3'ünü ele geçiren Esed rejimi, son olarak İdlib’e yöneldi.

Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya'nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.