Husiler, petrol sevkiyatına darbe vuruyor

İran destekli Husiler, Yemen'de petrol sevkiyatını engellemeye devam ediyor.
  • 22.11.2022, 13:16:48
  • Güncelleme: 4 ay önce
Husiler, petrol sevkiyatına darbe vuruyor

Yemen'deki İran destekli Husiler, ülkenin doğusundaki Hadramevt'te yer alan Dabbe Limanı'ndan 2,1 milyon varil ham petrol ihracına engel oldu.

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya es-Seri, ham petrol sevkiyatı yapmaya çalışan bir akaryakıt tankerinin Dabbe Limanı'ndan uzaklaştırıldığını duyurdu.

Husilerin kontrolündeki haber ajansı SABA'ya göre Husilere bağlı Yüksek Ekonomi Komitesi Basın Sekreteri İbrahim es-Seraci, "uluslararası şirketlerin, Hadramevt vilayetindeki Dabbe Limanı'na petrol yağmalamak için geldiğini" öne sürdü.

Seraci, tahmini piyasa değeri 174 milyon dolar olan 2,1 milyon varil ham petrol ihraç edecek PRATIKA isimli tankerin limandan uzaklaştırıldığını ifade etti.

Sözde Husi yetkili, söz konusu adımın, "göz ardı edilen tüm yasal prosedürlerin tüketilmesinin, kara sularının ihlal edilmesinin, servetin yağmalanmaya teşebbüs edilmesinin ardından atıldığını" savundu.

Husilerden Dabbe Limanı'na İHA saldırısı

Yemen hükümeti ise Husilerin Dabbe Limanı'na patlayıcı yüklü insansız hava aracıyla (İHA) saldırı düzenlediğini belirtti.

Hükümetin açıklamasında bunun bir ay içinde Hadramevt'teki limanı hedef alan ikinci saldırı olduğu ifade edildi.

Bölgedeki yerel yetkililerden alınan bilgiye göre, Husilerin Dabbe Limanı'na düzenlediği saldırı, yaklaşık 2 milyon ham petrol ihracatını durdurdu.

Husilerin petrol limanlarına yönelik saldırıları

Husiler, ekim ayında Hadramevt ilinin idari merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı ile Şebve ilindeki En-Nuşeyme Petrol Limanı'nı hedef almıştı.

İran destekli Husilerden yapılan açıklamada "Dabbe Limanı'ndan ham petrol yağmalamaya çalışan bir gemiyi önlemek için küçük bir uyarı olarak saldırıyı gerçekleştirdik." ifadeleri kullanılmıştı.

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

  • Kaynak: AA