Husiler BAE’deki Amerikan üssünü hedef aldı

Yemen’deki İran destekli Husi milisleri Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ABD hava üssü Ez-Zafra'yı balistik füzelerle hedef aldıklarını ileri sürdü.
  • 24.01.2022, 16:45:12
  • Güncelleme: 4 ay önce
Husiler BAE’deki Amerikan üssünü hedef aldı

BAE Savunma Bakanlığı, Husi milislerinin ülkeye gönderdikleri iki balistik füzenin hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

İmha edilen füze kalıntılarının başkent Abu Dabi civarında farklı bölgelere düştüklerini ve saldırı neticesinde can kaybı yaşanmadığı bildirilen açıklamada, "her türlü tehdide karşı hazır olunduğu ve devleti saldırılardan korumak için gerekli tüm önlemlerin alındığı" ifade edildi.

BAE Savunma Bakanlığı, yaptığı ikinci açıklamada ise Yemen'in Cevf şehrinde bulunan ve Abu Dabi'ye balistik füzeleri fırlatan rampanın F-16 savaş uçağıyla vurulduğunu bildirdi.

HUSİLER GEÇEN HAFTA ABU DABİ’Yİ HEDEF ALMIŞTI

BAE'nin başkenti Abu Dabi'nin Musaffah bölgesine 17 Ocak’ta silahlı insansız hava aracıyla düzenlenen saldırı neticesinde petrol yüklü 3 tankerin patladığı belirtilmiş ve saldırıda 3 kişinin öldüğü, 6 kişinin ise yaralandığı bildirilmişti.

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, yaptığı açıklamada, Dubai ve Abu Dabi havaalanlarının, Abu Dabi'nin Musaffah bölgesindeki petrol rafinerisinin, BAE'ye ait bazı önemli ve hassas tesislere yapılan saldırıların İran yapımı Zülfikar, Kudüs-2 balistik füzeleri ve SİHA’larla gerçekleştirildiğini bildirmişti.