Husiler 16 bin 804 sivili kaçırdı

Yemenli bir insan hakları grubu Husilerin 2014 yılının sonlarından bu yana 16 bin 804 sivili kaçırdığını belirten bir rapor hazırladı.
  • 21.11.2022, 16:12:06
  • Güncelleme: 2 ay önce
Husiler 16 bin 804 sivili kaçırdı

Yemenli bir insan hakları grubu, İran destekli Husilerin uluslararası kabul görmüş hükümete karşı 2014'ün sonlarında başlattığı darbeden bu yana kontrolleri altındaki topraklarda 16.804 sivili kaçırdığını söyledi.

Arap News'te yer alan haberde Yemen Haklar ve Özgürlük Ağı'nın bir raporuna yer verildi. Raporda; kaçırılan 16 bin 804 kişinin neredeyse üçte ikisinin kendilerini esir alanlar tarafından serbest bırakıldığını veya idam edildiğini, canlı kalkan olarak kullanıldığını, gözaltında tıbbi ihmal nedeniyle öldüğünü veya esir takasının bir parçası olarak kullanıldığı yer aldı. 

Örgüte göre, Husilerin zorla kaybedildiğine ve işkence gördüğüne inanılan 84'ü kadın ve 76'sı çocuk olmak üzere 1.317 kişinin yanı sıra Sanaa, Ibb, Dhamar ve diğer Yemen vilayetlerindeki bilinen gözaltı tesislerinde hala 4 bin 201 sivili tutulduğunu söyledi. Husiler ise örgütün bu açılmasına karşı çıkıyor. 

Yemen Haklar ve Özgürlükler Ağı başkanı Muhammed Al-Omada, Arab News'e yaptığı açıklamda, "Bunlar, Husi milisleri tarafından yollardan, konutlardan, işyerlerinden, camilerden, pazar yerlerinden, mahallelerden ve diğer yerlerden alınan siviller" dedi.

Haberde yer verilen raporda ordu ve güvenlik personeli ile Husiler tarafından kaçırılan halk direnişçilerinin hariç tuttulduğu ve bu araştırmanın eski mahkûmlar ve mahkûm aileleriyle yapılan görüşmelere dayanarak hazırlandığı aynı zamanda insan hakları uzmanlarının her vakayı doğruladığı belirtildi. 

İnsan hakları aktivistleri, Husilerin tutukluların çoğunu Sanaa'daki Siyasi Güvenlik, İbb vilayetindeki Merkez Hapishanesi, Dhamar'daki Merkez Hapishanesi ve Amran'daki Merkez Hapishanesi gibi devlet hapishanelerinde tuttuğunu söyledi.

Haberde Husilerin, 389 siyasetçi, 464 aktivist, 340 medya mensubu, 176 çocuk, 374 kadın, 512 aşiret reisi ve sosyete ileri gelenlerini, 216 vaiz ve din adamını, 154 akademisyeni, 217 öğrenciyi, 96 avukat ve yargıcı, yüzlerce sağlık görevlisini ve hükümet yetkilisini kaçırdığına da yer verildi.

Husiler, kaçırılan 16.804 sivilden 463'ünü askeri tesislerde canlı kalkan olarak kullanarak Arap koalisyonunu ve Yemen hükümetini saldırılar düzenlemekten caydırdı. Milisler, gözaltı tesislerinde 147 tutukluyu infaz etti ve ihmal sonucunda 282 tutuklu parmaklıkların arkasında öldü.

Doksan sekiz tutsak, Husiler tarafından serbest bırakıldıktan sadece birkaç gün sonra öldü.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber