Husiler, İsrail'i Sokotra Adası’ndaki kaynakları çalmakla suçladı

Yemen'de İran destekli Husi hükümetinin Ulaştırma Bakanı Zakaria Al-Shami, İsrail’in Yemen’de stratejik öneme sahip olan Sokotra Adası’ndaki doğal kaynakları BAE tarafından verilen olanaklarla yağmaladığını iddia etti.

  • 01.02.2021, 18:10:58
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Husiler, İsrail'i Sokotra Adası’ndaki kaynakları çalmakla suçladı

El Shami, Sana’daki bir toplantı sırasında yaptığı açıklamalarda, ‘’BAE’nin himayesi altındaki Siyonist rejim Sokotra Adası’nda faaliyetlerde bulunuyor. Adanın doğal kaynaklarını talan ediyor. diğer birçok zenginliğinin yanında coğrafi konumundan ve ham petrol, tıbbi ve turizm kapasitesinden faydalanıyor.’’ dedi.

Al-Shami, 2008’den beri UNESCO Miras Alanı olarak kabul edilen, zengin ve benzersiz biyolojik çeşitliliği ile bilenen takımadaların daha fazla korunması çağrısında bulundu.

Geçen yıl, Güney Geçiş Konseyi’ne bağlı BAE destekli ayrılıkçılar, adanın kontrolünü ele geçirdi. Uluslararası arenada tanınan Yemen hükümeti olayı darbe olarak niteledi. 

Geçtiğimiz Ağustos ayında BAE ve İsrail arasındaki normalleşme sürecinin devamında iki ülkenin başta Bab El-Mandeb ve Aden Körfezi olmak üzere bölgede istihbarat toplamak amacıyla bir casus üssü kurmak için çabaladığı bildirildi.

Riyad Anlaşması’nda Suudi destekli Yemen hükümeti ile Güney Geçiş Konseyi arasındaki iktidar paylaşımındaki gelişmelere rağmen BAE, Sokotra’da askeri üsler kurmaya devam ediyor.

Çeviri:Emirhan Kemendi