Huawei Mate40 Pro, kamera özellikleri ile rekabette öne çıkıyor

Huawei'nin çok sayıda büyük pikselle doldurması için büyük bir yüzey alanı sağlayan sensör, yüksek çözünürlüklü görüntülerin yanı sıra rakiplerinin çoğunun ürünlerine kıyasla objektif olarak daha iyi netlik ve ayrıntıyla sonuçlanıyor
  • 01.02.2021, 14:05:18
  • Güncelleme: 1 yıl önce

İSTANBUL (AA) - Huawei Mate40 Pro'nun "benzersiz" kamera özellikleri ile rekabette öne çıktığı belirtildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, teknolojik gelişmeler, akıllı telefon kameralarının profesyonel kameraların kullanıldığı alanlara girmesine izin verdi.

Fotoğrafçılık ve dolayısıyla videografinin ışık sanatı olduğu düşünüldüğünde, ışığı yakalama yeteneği yüksek kaliteli görüntüler üretmek için kritik önem taşıyor. Kameralarda bu sorumluluk ise sensörlere düşüyor. Sensörler söz konusu olduğunda, boyut önemli. Günümüzün kamera sensörleri ışık toplayan milyonlarca pikselden oluşuyor. Piksel ne kadar büyük ve çoksa sensörün ışığı algılama kapasitesi o kadar iyi oluyor ve dolayısıyla daha iyi görüntü kalitesi sunuyor.

Profesyonel kameralar boyut ile sınırlandırılmadığından üreticiler çok daha büyük sensörleri gövdeye entegre etme özgürlüğüne sahip ve bu da çok daha iyi ışık yakalama kapasitesine olanak tanıyor. Aynı özgürlük, akıllı telefon üreticileri için geçerli değil. Akıllı telefonlarda alan, büyük bir lüks. Bu durum akıllı telefon üreticileri için ciddi bir mühendislik sorunu teşkil ediyor ve çoğu, diğer geçici çözümlerle birlikte performans farkını telafi ederken küçük sensörler kullanmaya karar verdi.

Huawei ise başka bir yol tercih etti. Huawei, akıllı telefon sektörünün en büyük sensörlerinden bazılarını cihazlarına entegre ederek zorlukların üstesinden geldi. Huawei'nin "mükemmel" görüntü kalitesi ve düşük ışık performansı sunan kameralı akıllı telefonlar üretme konusunda ün kazanmasını sağlayan şey, büyük sensörleri kullanma konusundaki ısrarı oldu.

Huawei Mate40 Pro'da Ultra Vision Cine Kamera sisteminin ana kamerası olan 50MP Süper Algılama Geniş Kamera, köşesi 1/1,28 inç ölçülerinde devasa bir akıllı telefon kamera sensörüne sahip. Huawei'nin çok sayıda büyük pikselle doldurması için büyük bir yüzey alanı sağlayan bu "dev" sensör, yüksek çözünürlüklü görüntülerin yanı sıra rakiplerinin çoğunun ürünlerine kıyasla objektif olarak daha iyi netlik ve ayrıntıyla sonuçlanıyor.

Ana kamera sensörü, büyük bir boyuta sahip olmasının yanı sıra Huawei'nin öncülüğünü yaptığı bir RYYB renk filtresi dizisine (CFA) sahip. Piyasadaki diğer akıllı telefonların çoğunda kullanılan RGGB CFA'nın aksine RYYB CFA, yüzde 40'a kadar daha fazla ışık alımı sağlamak için yeşil piksel yerine sarı pikseller kullanıyor ve sınırları daha da zorlamak için, dördü bir arada piksel gruplamayı ve Full Pixel Octa PD Otomatik Odaklama'yı da destekleyerek daha iyi ışık algılama ve otomatik odaklama performansı için dört pikseli tek bir pikselde birleştiriyor. Tüm bu özellikler, Huawei Mate40 Pro'nun sunduğu kamera performansına katkıda bulunuyor.


- Görüntüleme yeteneklerini destekleme gücü


Huawei Mate40 Pro'daki Kirin 9000 SoC, akıllı telefona öncüllerini geride bırakan daha iyi hesaplama ve görüntüleme yeteneklerini destekleme gücü veriyor. Fotoğrafçılık için RAW kareleri yapay zeka ve algoritmalarla işleyen, renk, dinamik aralık ve ayrıntı gibi tüm değişkenleri optimize ederek daha kaliteli bir çıktı üreten XD Fusion Engine'i destekliyor.

Kirin 9000 SoC içindeki güçlü NPU ve ISP sayesinde Huawei Mate40 Pro, video çekiminde XD Fusion HDR Video'yu desteklemek için kareleri hızlı bir şekilde analiz ediyor ve günlük kullanıcıların çarpıcı renklerle dolu videolar oluşturmasına yardımcı oluyor.

Görüntü kalitesinde ayrıntı ve netlik haricinde renk de önemli bir faktör olurken, Huawei, yıllardır kamera sistemlerini Leica ile birlikte tasarlıyor.

Güçlü ikili, renkten optik tasarıma kadar kamerayla ilgili bir dizi geliştirme üzerinde iş birliği yaparak Leica'nın çeşitli ve canlı renk paletiyle cep telefonlarından elde edilebilen fotoğraflar oluşturdu.

Huawei Mate40 Pro, renk doğruluğunu üç kanallı sensörlü bir akıllı telefon kamerasına kıyasla yüzde 45'e kadar artırmak için 8 kanallı Çok Spektrumlu Renk Sıcaklığı Sensörü ve AI AWB Algoritması'na sahip.

Kameralar tarafından yakalanan bilgilerin ekrana daha sadık bir şekilde aktarılması için yeni bir renk uyarlama çözümü de kullanılıyor. DCI-P3 renk gamından yararlanan Huawei Mate40 Pro, yakalayabileceği ve ekranda görüntüleyebileceği renk aralığını etkili bir şekilde genişletiyor.

Huawei Mate40 Pro, biri önde, diğeri arkada olmak üzere iki ultra geniş Cine Kamera'ya sahip. Ultra Vision Cine Kamera'nın bir parçası olan 20MP arka ultra geniş açılı kamera, diğer cihazların sahip olduğu birçok ana kamera kadar çok yönlü ve güçlü.


- Huawei Mate40 Pro, gece çekimleri yapmakta sorun yaşamıyor


Diğer kameralı akıllı telefonlar gece ultra geniş kamerayla çekim yaparken zorluklarla karşılaşabilirken, Huawei Mate40 Pro'daki Ultra Geniş Cine Kamerası, "devasa büyüklükteki" 1/1,53 inç sensörü sayesinde net gece çekimleri yapmakta sorun yaşamıyor.

Ultra Vision Selfie kameranın da bazı numaraları bulunuyor. 100 dereceye kadar geniş görüş alanını destekleyerek vlog yapmayı çok daha kolay hale getiriyor.

Görüntülerin gerçeğe sadık kalmasını sağlamak için "balık gözü" bozulma efektini en aza indirerek her iki Cine Kamera'daki bozulma düzeltme algoritması sayesinde bozulmayı minimumda tutuyor.

DxOMark ölçümlerine göre Huawei Mate40 Pro, 136 puanla "fotoğrafçılığın zirvelerinde" bulunuyor. 140 puan alan fotoğraf parametrelerinin sırasıyla 109, 104 ve 101 puanla pozlama, renk ve doku olduğu ortaya çıktı. Yeni Huawei amiral gemisi, video yetenekleriyle de etkileyerek mobil videografide yeni bir standart oluşturuyor.

Huawei Mate40 Pro, diğer Huawei ürünleriyle de sinerji oluşturabiliyor. Kullanıcılar Huawei FreeBuds Pro'yu bir Huawei Mate40 Pro ile eşleştirebiliyor ve kulaklıkları video çekerken ses giriş cihazı olarak kullanabiliyor.

Post prodüksiyon için Huawei Share, kullanıcıların dosyaları Huawei Mate40 Pro'dan bir Huawei MateBook X Pro'ya hızlı bir şekilde aktarmasına ve daha büyük bir ekranda daha iyi üretkenliğin keyfini çıkarmasına olanak tanıyor.

Yerel kamera uygulamasının ötesinde, AppGallery'de üçüncü taraf kamera uygulamaları dünyası bulunuyor. AppGallery, dünya çapında ilk 3 uygulama mağazasından biri olarak, kullanıcılara çok çeşitli küresel popüler uygulamalar, oyunlar ve hizmetler sunuyor.

Ayrıca, AppGallery'yi kapsamlı arama işleviyle tamamlayan Huawei'nin resmi arama motoru Petal Search de bulunuyor. Huawei kullanıcıları, Instagram, Facebook, WhatsApp ve Zoom dahil olmak üzere Petal Search'teki en popüler uygulamaları kolayca indirebiliyor.

Huawei Mate40 Pro, 13 bin 999 TL tavsiye edilen son kullanıcı satış fiyatı ile tüketicilere sunuluyor. Teslimattan sonra "Siparişlerim" sekmesinden "İnceleme Yaz" seçeneğine tıklayarak yorum bırakan tüketiciler, Huawei Band 4 Pro'yu 1 TL karşılığı alabileceği kupon kodu da kazanıyor.


  • Kaynak: AA