Hollanda’da Esed rejimi için casusluk yapan Suriyeli hakkında soruşturma

Hollanda'daki yetkililer, Beşşar Esed rejimi adına casusluk yaptığından şüphelenilen Suriyeli bir mülteci hakkında soruşturma başlattı.

  • 22.05.2021, 14:41:52
  • Güncelleme: 11 ay önce
Hollanda’da Esed rejimi için casusluk yapan Suriyeli hakkında soruşturma

Ülkede yaşayan diğer Suriyeli mülteciler, yetkililere, yalnızca Anas I olarak bilinen kişinin kendilerini gözetlediğini, Şam'a sık sık rapor gönderdiğini ve rejim yetkilileriyle görüşmek için seyahatler gerçekleştirdiğini söyledi.

Middle East Monitor'de yer alan habere göre mültecilerin, polisin hiçbir şey yapmaması halinde casus olduğu iddia edilen kişilere karşı kendilerinin harekete geçme tehdidi yaptığı öne sürüldü.  

Daha önce Suriye rejim görevlilerinin Hollanda'da casusluk yaptıkları ve yandaşlarına gözdağı verdikleri iddiaları ortaya atılmıştı. Ancak, ülkenin Uluslararası Suçlar Ekibi bu konuda henüz harekete geçmedi veya herhangi bir soruşturma başlatmadı.

Esed rejiminin 2011'de barışçıl protestoculara yönelik acımasız baskısının devam eden iç savaşa yol açmasından bu yana, milyonlarca Suriyeli ülkeden kaçtı. Birçoğu Avrupa'ya ulaştı, ancak çoğu Türkiye'de mahsur kaldı.

Bazı Avrupa ülkeleri, sınırları içinde yaşayan Suriyeli savaş suçlularının varlığıyla boğuşuyor. Esed rejiminin, mülteciler ve muhalifler hakkında casusluk yapmak için bazı taraftarlarını sığınmacı kılığına girerek Avrupa'ya gönderdiğine inanılıyor.

Avrupa ülkelerine, Suriye rejimine bağlı savaş suçlularını tutuklama ve bu kişileri yargılamada Almanya'nın öncülüğünü takip etmeleri için çağrılar yapıldı. Bu çağrılar, Koblenz'de bu yılın başlarında eski bir rejim istihbarat görevlisinin 4,5 yıl hapis cezasına çarptırılmasından sonra yapıldı.

Çeviri: Engin Dinç