Hizbullah’ın Almanya’daki camilerine baskın

ABD ve İsrail’in uzun süredir devam eden baskıları sonrası Almanya Hizbullah’ın ülkedeki faaliyetlerini yasakladı. Almanya ayrıca Hizbullah’a ait camilere de baskın yaptı.

  • 30.04.2020, 15:15:34
  • Güncelleme: 3 hafta önce
Hizbullah’ın Almanya’daki camilerine baskın

Reuters'te yer alan habere göre, yetkililer polisin sabaha karşı ülke genelinde yaptığı operasyonda ağır silahlı gruplara yaklaşıldığına inanıldığını söyledi.

Operasyonlar sonrası konuşan İçişleri Bakanı, Hizbullah’ın faaliyetlerinin suç yasalarını ihlal ettiğini ve organizasyonun uluslararası anlayışa karşı olduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanı ülkede Hizbullah sembollerinin yasaklandığını, yayınlarının toplatıldığını, medya ve mal varlıklarına el konulabileceğini söyledi. Hizbullah’ın yabancı bir organizyon olduğunu ve tam olarak çözülemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Almanya’da Hizbullah’ın aşırı kanadına mensup 1050 kişi bulunduğuna inanılıyor.

İçişleri Bakanı, Hizbullah tarafından kurulan derneklerin de terörist bir organizasyona finansal destek vermek ve propagandasını yapmak suçlarından soruşturulduğunu sözlerine ekledi.

Uzun zamandır Almanya’ya Hizbullah faaliyetlerini yasaklaması yönünde baskı yapan İsrail ise operasyondan memnuniyetini bildirdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Israil Katz, “Çok önemli bir karar, terörizme karşı küresel mücadele için çok anlamlı ve önemli bir adım” diyerek operasyonla ilgili memnuniyetini dile getirdi.

AB’ye de çağrı yapan Katz, “Avrupa Birliği’ndeki diğer ülkelere de aynısını yapmaları çağrısında bulunuyoruz. Sosyal, siyasal ya da askeri kanatların hepsi terörist organizyondur ve tehlikelidir” ifadelerini kullandı.

Almanya, uzun süredir Suriye’de diktatör Beşşar Esed saflarında savaşan Hizbullah’ın siyasal ve askeri kanadı arasında ayrıma gitmişti.

AB ülkeleri, Hizbullah’ın askeri kanadını terörist bir organizasyon olarak görse de, siyasal kanadını terörist bir yapı olarak görmüyor. İngiltere ise geçtiğimiz yıl Şubat ayında Hizbullah’ı terörist bir organizasyon olarak sınıflandırmıştı.