Hırvatistan’dan üyesi bulunduğu NATO’ya Ukrayna resti

Kiev ile Moskova arasında gerçekleşecek olası bir savaş durumunda, askerlerini NATO’dan çekeceğini bildiren Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, "Ukrayna'nın NATO'da yeri yok" dedi.
  • 26.01.2022, 14:50:48
  • Güncelleme: 3 ay önce
Hırvatistan’dan üyesi bulunduğu  NATO’ya Ukrayna resti

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Ukrayna ile Rusya arasında gerçekleşecek olası bir savaş durumunda, Hırvatistan’ın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nden (NATO) çekileceğini söyledi.

Milanovic, Zagreb'de "Kras" isimli fabrika ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Milanovic, Ukrayna ile Rusya arasında savaş çıkması halinde Hırvatistan'ın ne yapacağına dair gelen bir soru karşısında, "Bu durumun gerçek bir suçlusu yok, ancak kimin zarar göreceği çok net bir şekilde ortada. Bu nedenle Hırvatistan ve Hırvat ordusu böyle bir savaşa katılmayacak" dedi.

TEK BİR ASKERİMİZ YER ALMAYACAK

Alacağı bu kararın Ukrayna veya Rusya ile bir ilgisinin olmadığını belirten Milanovic, "Kararımız tamamen Joe Biden yönetiminin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) iç politikasının dinamiklerine bağlıdır" şeklinde konuştu.

NATO'nun bölgeye ilave Hırvat askeri takviyesi talebi istediğini de hatırlatan Milanovic, "Ben Hırvat ordusunun başkomutanıyım. Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmanın alevlenmesi durumunda, Hırvat ordusunun tüm üyelerini geri çekeceğiz. Bölgede Hırvat ordusuna ait bir askerin bulunmasını istemem" diye konuştu.

UKRAYNA’YA NATO’DA YER YOK

Milanovic, ayrıca uluslararası güvenlikle ilgili meselelerde tutarsızlık olduğunu vedurumun  tehlikeli aşamaya doğru gittiğini belirtti. Milanovic, "Bu olayların tümü Moskova lobisinde yaşanıyor. Rusya'nın güvenlik çıkarlarını dikkate alacak bir düzenleme bulunmalı. Ukrayna'yı ve Ukrayna ekonomisini korumanın yolları muhakkak mevcuttur" ifadelerini kullandı.

Milanovic, son olarak Ukrayna'nın NATO'da yerinin olmadığını vurguladı.