Hindistan'daki protestolarda 7 ölü

Hindistan'da vatandaşlık yasası nedeniyle çıkan olaylar dinmiyor. Yasa karşıtları ile destekçileri arasında çıkan çatışmalarda 7 kişi hayatını kaybetti.

  • 25.02.2020, 18:35:29
  • Güncelleme: 1 ay önce
Hindistan'daki protestolarda 7 ölü

Reuters haber ajansı, başkent Yeni Delhi'deki gösterilerin çatışmaya dönüştüğünü ve en az yedi kişinin hayatını kaybettiğini bildiriyor. Hastane kaynakları bazı kurbanların vuralarak öldüğünü aktarıyor.

Gelen bilgiler arasında 150'den fazla yaralının kentteki hastanelere taşındığı ve Polisin göstericilere karşı şiddet kullandığı da bulunuyor.

Yeni Delhi'de dün gerçekleşen gösterilerde bazı Müslüman erkeklerin eli sopalı gruplar tarafından linç edildiği fotoğraflar, Reuters tarafından dünyaya servis edilmişti.

İki günlük resmi ziyaret için Hindistan'a gelen ABD Başkanı Donald Trump, an itibariyle başkent Yeni Delhi'de temaslarda bulunuyor.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan'da Aralık ayında parlamentoda onaylanan Vatandaşlık Yasası, komşu ülkeler Bangladeş, Pakistan ve Afganistan'dan kaçak olarak Hindistan'a giren altı dini grubun mensuplarına altı yıldır burada yaşadıklarını kanıtlamaları koşuluyla vatandaşlık hakkı veriyor. Yasa Müslümanları kapsamıyor.

İktidardaki Hindu milliyetçisi BJP hükümeti yasayla dini baskıdan kaçanlara yasal statü verilmesini amaçladığını, Müslümanların dini azınlık olmadığını ve Hindistan'ın korumasına ihtiyaçları bulunmadığı için yasaya dahil edilmediğini söylüyor. Ülkedeki Müslüman gruplar ise düzenlemenin hükümetin Müslümanları dışlama siyasetinin bir parçası olduğunu ve anayasanın laiklik ilkesinin çiğnendiğini savunuyor. Birleşmiş Milletler de yasayla ayrımcılık yapıldığı endişesini dile getirdi.

Hindistan ziyaretinin ikinci gününde Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Trump “Bugün Hindistan ile savunma konusundaki işbirliğimizi genişlettik. Hindistan 3 milyar doların üzerinde Amerikan askeri ekipmanı satın alacak. Bunlara Apache ve MH-60 Romeo helikopterleri de dahil” dedi.