HAMAS'tan Tantura Katliamı failleriyle ilgili sert açıklama

Siyonist milislerin geçen hafta Tantura katliamına dair itirafları sonrasında HAMAS'tan çok sert bir açıklama geldi.
  • 25.01.2022, 21:03:41
  • Güncelleme: 3 ay önce
HAMAS'tan Tantura Katliamı failleriyle ilgili sert açıklama

Akevot İsrail-Filistin Çatışma Araştırmaları Enstitüsü’nde görev yapan araştırmacı Adam Raz,  Haaretz gazetesi için kaleme aldığı makalede, gizli kalan bir yüksek lisans tezi ile geçen hafta sonu yayınlananan bir belgeselde bahsi geçen eski İsrailli milislerin tanıklıklarını ve katliamın belgelerini aktarmıştı.

Ortaya çıkan makale ve yayınlanan belgesel sayesinde siyonist milislerin 1948 Arap-İsrail Savaşı'na dair kan donduran itirafları ve "Tantura Katliamı"nda öldürülen Filistinli köylülerin bugün İsrail'deki ünlü bir plajda toplu mezarda gömülü olduğunu gün yüzüne çıkarmıştı.

İslamî Direniş Hareketi (HAMAS) 1948 yılında yaşanan Tantura Katliamına dair ortaya çıkan belgeler sonrasında açıklama yaptı.

İSRAİL'İN İŞLEDİĞİ SUÇLAR ZAMAN AŞIMINA UĞRAMAYACAK

HAMAS, Tantura katliamıyla ilgili ortaya çıkan deliller ve ifade veren tanıklar ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında, katliamın zaman aşımına uğramayacağını, bu olaya karışan herkesin yargılanması gerektiğini belirtti.

Yapılan açıklamada, "Tantura köyünde yapılan katliama dair ortaya çıkan kanıtların, işgalci İsrail'in ve onlarla beraber hareket eden suç çetelerinin savunmasız Filistin halkına gerçekleştirdiği katliamın boyutunu gözler önüne sermektedir" dendi. Tantura köyünde yaşayan 200 kadar Filistinlinin şehit edildiğine dikkat çekilen açıklamada, ortaya çıkan toplu mezarların İsrail'in uyguladığı "sistematik sadizmin açık kanıtı" olduğu vurgulandı.

İslamî Direniş Hareketi açıklamasına "Ne kadar korkunç olursa olsun, hiç bir katliam Filistin halkının topraklarını ve kutsallarını kurtarma çabasından vazgeçiremeyecek" cümlesiyle devam ederken, İsrail'in hiç bir zaman Filistin tarihinin gerçeklerini, bölgede yaşayan halkın müslüman kimliğini değiştiremeyeceğini belirtilerek meydan okundu.

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ HAREKETE GEÇMELİ

Filistin topraklarına ve Filistin halkına karşı geçmişte işlenmiş ve hala işlenmeye devam eden katliamlarla ilgili olarak tüm uluslararası kurum ve kuruluşları harekete geçmeye davet eden HAMAS, ortaya çıkan Tantura Katliamı delilleri ve itirafları sonrasında olaylarda adı geçen kişilerin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde savaş suçlusu olarak yargılanmaları gerektiğini söyledi. 

HAMAS tarafından yapılan yazılı açıklama , "Filistin halkı topraklarına bağlı kalmalı ve topraklarını savunmalıdır. İşgal altındaki topraklarını savunanlara selam olsun. Filistin vatandaşları sabretmeli, kimliklerini korumalı, ve uluslararası tüm projeleri reddetmelidir. Düşman kimliğimizi yok edemeyecek, tarihin gerçeklerini değiştiremeyecek. Tantura katliamında vefat eden şehitlerimize rahmet diliyoruz" cümleleriyle sonlandırıldı.