Hamas'tan "Mescid-i Aksa" çağrısı

Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye, Müslüman ve Arap ülke liderlerine "Mescid-i Aksa'yı kurtarın" çağrısı yaptı.
  • 04.01.2023, 16:02:09
  • Güncelleme: 2 ay önce
Hamas'tan "Mescid-i Aksa" çağrısı

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Müslüman ve Arap ülkelerindeki yöneticilere "Mescid-i Aksa'yı kurtarın" çağrısında bulundu.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamaya göre Heniyye, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik yeni politikaları ve Aksa'yı tamamen ele geçirme planlarına ilişkin Arap ve Müslüman liderlere bir mesaj gönderdi.

Mesajında Heniyye, şunları kaydetti:

"Aşırı sağcı Siyonist hükümetin (İsrail hükümeti) çalışmalarına başlamasıyla birlikte Mescid-i Aksa başta olmak üzere Filistin'deki kutsallarımızı tehdit eden yakın bir tehlikeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz."

Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in Mescid-i Aksa baskınıyla İsrail hükümetinin gerilimi tırmandırdığını vurgulayan Heniyye, "Ben-Gvir'in ırkçı açıklamaları radikal işgal hükümetinin Mescid-i Aksa'ya sözde egemenliğini dayatma niyetini gözler önüne seriyor." ifadelerini kullandı.

Mescid-i Aska'ya yönelik adımları "kabul edilemez tehlikeli gelişmeler" olarak nitelendiren Heniyye, Filistin'de tüm bölgeyi etkileyecek şekilde olayların patlak verebileceği uyarısında bulundu.

Filistin halkının Mescid-i Aksa'yı ele geçirme veya bölme girişimlerini hiçbir şekilde kabul etmeyeceğinin altını çizen Heniyye, Arap ve Müslüman ülkelerin liderlerine "Filistin halkının tüm haklarını hiçe sayarak topraklarını ele geçirme ve kutsallarını Yahudileştirmeyi hedefleyen İsrail'deki aşırı sağcı hükümete karşı net bir duruş sergileme" çağrısı yaptı.

Hamas lideri Heniyye, "Yahudi yerleşimci çetelerinin Tel Aviv yönetiminin korumasında gerçekleştirdiği sistematik düşmanlığa" karşı Arap ve Müslümanların çabalarını birleştirmesi gerektiğini ifade etti.

Ben-Gvir'in provokatif Aksa baskını

Provokatif eylemleriyle tanınan İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, dün sabah İsrail polisinin yoğun koruması altında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemişti.

Filistinlilere yönelik ırkçı ve ayrımcı politikalarıyla bilinen Yahudi Gücü Partisi lideri Ben-Gvir, 5 yıl sonra Harem-i Şerif'e giren görevdeki ilk İsrailli bakan oldu.

Baskına, Filistin yönetiminin yanı sıra Türkiye dahil çok sayıda ülke ve kurumdan tepki açıklamaları gelmişti.

Yeni kurulan hükümette bakan olmadan önce milletvekilliği döneminde de Ben-Gvir, Mescid-i Aksa baskınları, Filistinlilere yönelik şiddet eylemlerini teşvik etmesi ve ırkçı söylemleri nedeniyle sıkça adından söz ettiriyordu.