HAMAS'tan, Bennett'e "Filistin Devleti" tepkisi

HAMAS, İsrail Başbakanı Naftali Bennett’ın bir Filistin devleti kurulmasına karşıyım açıklamasının “hiçbir müzakereye yer bırakmadığını” bildirerek tepki gösterdi.
  • 28.01.2022, 22:58:21
  • Güncelleme: 3 ay önce
HAMAS'tan, Bennett'e "Filistin Devleti" tepkisi

İslami Direniş Hareketi'nden (HAMAS) İsrail Başbakanı Naftali Bennett Filistin devleti tepkisi geldi.

HAMAS Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk'in yaptığı açıklamada, Bennett'ın bağımsız Filistin devletine ilişkin sözlerine tepki gösterildi.

Açıklamada, "Bennett'ın açıklamaları Filistin devletinin kurulmasına yönelik hiçbir müzakereye yer bırakmıyor. Bu olay, düşmanı ve halkımıza karşı açılan savaşı yeniden gösteriyor." İfadelerini kullandı.

Bennett'ın açıklamalarıyla müzakere hayalinin peşinden koşanlara bir "tokat" attığı bildirilen açıklamada, kime yönelik bu ifadelerin kullanıldığı ise belirtilmedi.

BENNETT'IN "FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASINA KARŞIYIM" AÇIKLAMASI

Bennett, dün "Israel Today" gazetesine verdiği bir demeçte, "Ben sağ kesimindenim ve duruşum değişmedi. Hâlâ Filistin devletinin kurulmasına karşıyım ve devletimizi savunmaya devam ediyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Filistin yönetiminden herhangi bir liderle bir araya gelmeye hazır olmadığını belirten Bennett, Filistin devleti için siyasi müzakerelere izin vermeyeceğini bildirmişti.

Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile Savunma Bakanı Benny Gantz'ın Filistinli yetkililerle yaptığı görüşmelere atıfta bulunan Bennett, "Her iki bakanın siyasi anlamda bir adım atma yetkileri yok." demiş ve "Başbakan olduğum sürece Oslo (Anlaşması'nın uygulanması) diye bir şey olmayacak." ifadelerini kullanmıştı.

Filistinliler, 1967 sınırlarında, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını istiyorken, işgalci Tel Aviv yönetimi ise "Kudüs'ün tamamının İsrail'in başkenti olduğu" iddiasında bulunarak bu talebe karşı çıkıyor.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, Tel Aviv yönetiminin "1967 sınırlarını kabul etmemesi, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilere geri dönüş hakkını tanımaması ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına son vermemesi" nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.