Hamas İsrail'in Kudüs'te yeni konut kararına tepki gösterdi

Hamas, İsrail'i işgal altında bulunan Kudüs'te Yahudi yerleşimciler için yeni konut inşa edilmesine onay veren kararı konusunda uyardı.
  • 25.03.2022, 01:00:39
  • Güncelleme: 8 ay önce
Hamas İsrail'in Kudüs'te yeni konut kararına tepki gösterdi

Hamas sözcüsü Abdullatif el-Kanu, işgalci Tel Aviv yönetiminin, bin 200 yeni konut inşasını onaylama yönündeki kararını yazılı bir açıklama ile sert şekilde eleştirdi.

el-Kanu, "İşgal yönetiminin, Kudüs'te Yahudi yerleşimciler için yeni konut inşasını onaylaması, topraklarımıza ve kutsallarımıza karşı yeni bir saldırıdır. Bu yapılanın yansımaları konusunda uyarıyoruz" dedi.

Ayrıca el-Kanu, Filistin hakının bu karar karşısında eli kolu bağlı durmayacağının altını çizdi.

İsrail'de yayın yapan Kol Ha'ir gazetesinde yer alan habere göre, İsrail yönetimi dün Kudüs'te Yahudi yerleşimciler için bin 200 konut inşasına onay verdi.

İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi inşa etti. Bu yerleşim birimlerinde 500'den fazla Yahudi yaşarken, bu insanlar Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinlilere hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuk kurallarına göre, işgal altında bulunan topraklara inşa edilen tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.