Hamas ile El fetih uzlaştı

Filistin’de Batı Şeria’yı kontrol eden El Fetih ve Gazze Şeridi’ni kontrol eden Hamas, Cezayir’in aracılığıyla 15 yıl sonra anlaşmazlıkların üstesinden gelinmesi için uzlaştı.
  • 15.10.2022, 07:47:20
  • Güncelleme: 1 ay önce
Hamas ile El fetih uzlaştı

Cezayir'de bir araya gelen Filistinli gruplar uzlaşı anlaşması imzaladı.

Filistin lideri Mahmud Abbas, Cezayir’de yapılan imza törenine katılmazken Hamas’ı lideri İsmail Haniye temsil etti.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi Üyesi Vasıl Ebu Yusuf, yaptığı açıklamada, Filistinli grupların, Cezayir'in arabuluculuğunda uzlaşı anlaşmasına imza attığını söyledi.

Anlaşmayı duyurmak için yerel saatle 17.00'de (TSİ 19.00) basın toplantısı düzenleneceğini aktaran Ebu Yusuf, metinde, birlik hükümeti maddesinin silinmesi gibi bazı değişiklikler yapıldığını ifade etti.

Cezayir Cumhurbaşkanlığından bugün yapılan yazılı açıklamada, diyalog görüşmelerinin sona erdiği ve "Cezayir Bildirisi"nin gün içinde imzalanacağı kaydedilmişti.

Açıklamada, bildirinin, "Filistinli gruplar arasında birliğin sağlanması için güçlü bir zemin oluşturacağı" ifade edilmişti.

Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa el-Bergusi de daha önce yaptığı açıklamada, Filistinli grupların Cezayir'deki diyaloglarını başarıyla tamamladığını ve Cezayir Ulusal Mutabakat Belgesi üzerinde anlaştığını belirtmişti.

Anlaşmanın duyurulması için bugün basın toplantısı düzenlenecek.

ABBAS KATILMADI

El Fetih adına törene katılan İzzet el-Ahmed, “Bu anlaşmaya Filistin bedenine giren habis kanser bölünmesine son vermek için imza attık. Anlaşmanın uygulanacağı ve kâğıt üstünde kalmayacağı konusunda iyimseriz” diye konuştu. Hamas lideri Haniye ise “Filistin ve Cezayir ve Filistin davasını sevenler için bir mutluluk günü, ancak Siyonist yapı (İsrail) için üzücü bir gün” ifadesini kullandı. Taraflar, 2023 Ekim ayında seçime gitme konusunda anlaşmaya varmış oldu.

SEÇİMLER YAPILACAK

Filistinli iki grup 2006 seçimlerinden bu yana gerilim yaşıyor. Uluslararası toplum Hamas’ın seçimleri kazanmasını tanımamıştı. Geçen yıl yapılması öngörülen seçimler ise Abbas tarafından iptal edilmişti. Filistinli grupların anlaşmasında aracı olan Cezayir Devlet Başkanı Abdülmecid Tebbun, imza töreninde El Fetih’in efsane lideri Yaser Arafat’ın, 1988 yılında Filistin devletinin bağımsızlığını da önceki günkü törene ev sahipliği yapan Milletler Sarayı’nda ilan ettiğini hatırlattı. El Fetih ve Hamas daha önce de anlaşmanın yolunu aramış, ancak varılan uzlaşmalar bir seçimle sonuçlanmamıştı. Cezayir Deklarasyonu, cumhurbaşkanlığı ile Filistin Yasama Konseyi için seçimlerin yapılmasını öngörüyor.

  • Kaynak: Hürriyet