140'tan fazla sivil yaralandı / CANLI BLOG

Filistin Kızılay, ekip üyelerinin işgal altındaki Batı Şeria'da 140'tan fazla yaralının olduğunu söyledi. Bu yaralanmaların yaklaşık 18'i İsrail kuvvetleri tarafından ateşlenen canlı mermilerin bir sonucuydu.
  • 29.05.2022, 16:00:46
  • Güncelleme: 3 hafta önce
140'tan fazla sivil yaralandı / CANLI BLOG

BAYRAK YÜRÜYÜŞÜ

Aşırı sağcı fanatik Yahudi yerleşimciler, 1967'de İsrail'in Kudüs'ü işgal etmesi dolayısıyla her yıl mayıs ayında provokatif sözde "bayrak yürüyüşü" düzenliyor.

 

İSRAİLLİ YERLEŞİMCİLER KÖYLERE SALDIRIYOR

29.05.2022  22.14

Bir grup yasadışı İsrailli yerleşimci, Kudüs'ün doğusunda bulunan Şeyh Cerrah semtinde çok sayıda Filistinlinin evine saldırdı.

56 FİLİSTİNLİ TUTUKLANDI

29.05.2022  22.12

Filistinli Mahkumlar Kulübü, İsrail güçleri tarafından Kudüs ve Batı Şeria'nın diğer bölgelerinde 56 Filistinlinin tutuklandığını duyurdu.

140'tan FAZLA YARALI VAR

29.05.2022  22.07

Filistin Kızılay, ekip üyelerinin işgal altındaki Batı Şeria'da 140'tan fazla yaralının olduğunu söyledi. Bu yaralanmaların yaklaşık 18'i İsrail kuvvetleri tarafından ateşlenen canlı mermilerin bir sonucuydu.

29.05.2022  22.07

Kudüs'teki Al-Quds Üniversitesi'nde profesör Münir Nuseibahİsrail'in bu bayrak yürüyüşü ırkçı rejimi bir ifadesidir dedi ve “İsrail, bu aşırı sağcı insanların Eski Şehir sokaklarında dolaşmasına ve Araplara, Müslümanlara, Hz. Muhammed'e karşı ırkçı sloganlar atmasına izin veriyor" ifadelerini kullandı. 

MOLOTOFLA FİLSİTİN KÖYLERİNE SALDIRDILAR

29.05.2022  22.00

Yahudi yerleşimciler Nablus eteklerindeki Burin köyündeki Filistinlilerin evlerine molotof kokteyli attı.

YARALI SAYILARI ARTIYOR

29.05.2022  17.00

Filistin Kızılayı: Sabah saatlerinden bu yana çoğu Bab El-Amud ve Eski Şehir'de olmak üzere Kudüs'deki yaralı sayısı 15'e ulaştı,

"SİZİ ÇIKARTACAĞIZ"

29.05.2022 16.35

İsrail milletvekili Itımar Ben Gvir Mescid-i Aksa’ya sabah yaptığı baskında, “Siz buranın sahibi değilsiniz hepinizin buradan çıkması gerekiyor sizi çıkartacağız. Haydi İsrail Haydi İsrail” diyerek büyük bir provakasyon girişiminde bulundu.

FİLİSTİNLİLER BAYRAK YÜRÜYÜŞÜ BAŞLATTI

29.05.2022 16.30

Filistinliler Ramallah Salah El-Din caddesinde bayraklı yürüyüş başlattı. 

İSRAİL AŞIRI GÜÇ KULLANIYOR

29.05.2022 15.55

İsrail güçleri bayrak yürüyü esnasında Filistinlilere karşı aşırı güç kullanıyor. Bölgede şuanan kadar en az 13 kişi yaralandı ve onlarca tutuklama var.

ONLARCA FİLSİTİNLİ TUTUKLANDI

29.05.2022 15.09

İsrail'in güçleri bayrak yürüyüşüne de bahane derek sabah saatleriden bu yana onlarca Filistinliyi gözaltına aldı. 

TAŞLARDAN KORKMUYORUZ

29.05.2022 14.46

Likud Milletvekili Miri Regev Şam Kapısı'nın önünde, "Hamas'tan gelen taşlardan veya tehditlerden korkmuyoruz" dedi. 

3 FİLİSTİNLİ YARALANDI

29.05.2022 14.40

Fanatik Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bugün gerçekleştirecekleri provokatif "bayrak yürüyüşü" öncesinde Eski Şehir bölgesinde 3 Filistinliyi yaraladı.

29.05.2022 12.45

İSRAİL BİR TÜRKÜ GÖZALTINA ALDI

Mescid-i Aksa’da İsrail güçleri bir Türk vatandaşını göz altına aldığı bildirildi. 

29.05.2022 12.39

İSRAİL'E KINAMA

Ürdün Dışişleri bugün (pazar) günü yaptığı açıklamada aşırılık yanlılarının ve İsrail Knesset'inin bir üyesinin, İsrail polisinin koruması altında, mübarek Mescid-i Aksa Camii'ni basmasına izin verilmesini kınadı.

PROVAKATİF EYLEMLER

29.05.2022 12.19

İsrail güçleri otobüslerle getirdikleri Yahudi grubu bölgedeki bir caminin önünde bıraktı ve aşırıcı grup bayrak sallayarak provakasyon eyleminde bulundu. Ardından Filistinlilerin tepki göstermesi sonucu grup başka bir otobüse binerek uzaklaştı.

29.05.2022 12.13

İsrail Eski Başbakanı BenyaminNetaenyahu kutlamalara katılamk için Kudüs'te. Netenyahu, "Bugün Kudüs'ün Birleşme Günü'nü kutluyoruz ve sadece bir bayrak sallıyoruz." dedi.

29.05.2022 12.12

Mescid-i Aksa'nın avlusunda bayrak salllıyarak dans edenleri işgal güçleri koruyor. 

29.05.2022 12.07

İZİN VERİLMEMESİNE RAĞMEN İABDET ETMEK İSTEDİLER

İsrail güçleri yürüyüş yapan aşırı Yahudilerin dua etmeleri yada ibadet etmelerine izin vermeyeceğini bildirmesine rağmen birçok kişi ibadet etmeye çalıştı.

29.05.2022. 12.00

Kudüs meseleleri konusunda uzmanlaşmış araştırmacı Fakhri Abu Diab, İsrail işgal güçlerinin  Kudüs şehri üzerindeki kurmak istedikleri egemenlikleri sembolik bir şekilde de olsa “bayrak yürüyüşü” ya da Kudüs’e saldırarak yeniden kurmaya çalıştıklarını söyledi.

29.05.2022. 11.56

FİLİSTİNLİLERİN ŞEHRE GİRMESİ ENGELLENİYOR

İsrail güçleri bölgeye  Kudüs dışından girmek isteyen Filistinlerin girişini durdurmaya devam ediyor.

DİRENİŞE DEVAM ÇAĞRISI

İslami Direniş Hareketi (Hamas), bugün şafaktan itibaren miting yapan, Mescid-i Aksa'da toplanan ve ağır askeri koruma altında illegal yerleşimcilerin saldırısına karşı çıkan Filistin halkına direnişin devamı için çağrıda bulundu.

ŞAM KAPISI

Göstericilerin Şam Kapısı'ndan girmeye çalışacak. Bu kapıdan giriş olması yaşanacak olayların tansiyonunu daha da arttıracak. 

İSRAİL BNAYRAKLARIYLA MESCİD-İ AKSA'YA GİRDİLER

Yerleşimciler Mescid-i Aksa'nın avlusuna İsrail bayrakları ile giriş yaptılar

GERGİNLİK ARTIYOR

Mescid-i Aksa’da sabahtan beri yoğunlaşan gerginlik daha da artıyor.  İsrail güçleri bölgedeki camilerde baskınlar yapmaya devam ediyor.

İSRAİL ÇATIŞMAYA HAZIRLANIYOR

İsrail güçleri yürüyüş öncesi çatışma için hazır olduklarını söylediler. 

AŞIRILIKÇI MİLLETVEKİLİ GVİR BU SABAH MESCİD-İ AKSA'YA GİRDİ

Itamar Ben Gvir haftalarca girişine engel olunana Mescid-i Aksa’ya bu sabah girmesine izin verildi.  Camideki müslümanların tepkileriyle karşılaştı.

YÜRÜYÜŞTEN VAZGEÇİLMEDİ

İsrail Başbakanı Naftali Benet, dün gece Savunma bAkanı Benny Gantz ve Dışişleri Baklano Dair Lapid bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya ayrıca güvenlik birim amirleri de katıldı. Topnatıda güvenliğin arttırarak yürüyüş güzergahının değiştirilmemesine karar verildi. 

ABD İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ UYARDI

ABD İsrail Büyükelçisi yürüyüşe katılanları Müslüman mahallesinden geçmemeleri ve sürtüşmelerden uzak durulmasını istedi.

YAŞLI KADIN BASTONUYLA İŞGAL GÜÇLERİNİ CAMİDEN KOVDU

Mescid-i Aksa'ya giren işgal güçleri askerlerine yaşlı bir kadın bastonuyla dışarı kovdu. 

HAMAS 'DİRENİŞ' DEDİ

Hamas yarın gerçekleştirilcek olan işgal yürüyüşe karşı tüm Filistinlileri direnişe çağırdı. Yarın (Pazar) günü yapılması planlanan sözde bayrak yürüyüşüne karşı Hamas tüm Fiistinlileri direnişe çağırdı. 

İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) işgal liderlerine “Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki yapılacak her türlü harekete karşı duracaklarının söyledi. İsrail ise yürüyüş için 3 bin silahlı gücünü görevlendirdi.

YAHUDİLERDEN İĞRENÇ HAREKET

Aşırıcı yahudiler yolda gördükleri yaşlı kadına hakaret ederek tükürdü. 

 

 

İŞGALCİ AŞIRICILAR BASKINA BAŞLADI

İşgal güçleri sabahın erken saatlerinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek el-Kıbli Mescidi’ni kuşattı ve mescidin el-Cenaiz Kapısı’n kilit vurdu. 

Baskının başlamasından bir saat sonra işgal güçleri himayesinde Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi yerleşimci sayısının 250’ye ulaştığı ifade edildi.

Filistinli gençlerin yüksek sesle tekbir getirerek baskını protesto ettiği, bazılarının işgal güçlerine taş ve tahta parçaları attığını, işgal güçlerinin de ses bombasıyla karşılık verdiği aktarıldı.

İşgal güçlerinin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek önlem almasının ardından onlarca Yahudi yerleşimci gruplar halinde Mescid-i Aksa’ya girmeye başladı.

İşgal güçlerinin şu ana kadar Mescid-i Aksa avlusunda en az dört kişiyi gözaltına aldığı, es-Silsile Kapısı bölgesinde Filistinli bir kameramanı darp ederek görevini yapmasına engel olduğu öğrenildi.