Hamaney'e kız kardeşinden sert eleştiri

İran lideri Hamaney'in kız kardeşi Bedri Hüseyni Hamaney, yönetimi halka zulmetmekle suçladı.
  • 08.12.2022, 11:09:22
  • Güncelleme: 1 ay önce
Hamaney'e kız kardeşinden sert eleştiri

İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in kız kardeşi Bedri Hüseyni Hamaney, "yönetimin halka zulmettiğini" ifade ederek Hamaney'i sert bir dille eleştirdi ve İran Devrim Muhafızları'na silah bırakma çağrısında bulundu.

Bedri Hüseyni, kamuoyuna hitaben kaleme aldığı açık mektubu, oğlu Mahmud Muradhani'ye ait Twitter hesabından paylaştı.

Mahsa Amini gösterilerinde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarını paylaştığını kaydeden Bedri Hüseyni, "Çocuğunu kaybetmek veya ondan uzak kalmak her anne için acı vericidir. Son 40 yılda birçok anne bu acıya duçar oldu." ifadelerini kullandı.

"ANNELERİN ACILARINI PAYLAŞIYORUM"

1979'daki devrimin ilk günlerinden bu yana eşi Ayetullah Ali Tahrani ile rejimin uygulamalarını eleştirmekten geri durmadıklarını ifade eden Bedri Hüseyni, "Kardeşim Hamaney'in yaptıklarından uzak olduğumu ve Humeyni döneminden despot Hamaney dönemine tüm İran rejiminin cinayetleri nedeniyle yasta olan annelerin acılarını paylaştığımı duyurmak isterim." açıklamasında bulundu.

Kendi kızının da İran emniyet güçleri tarafından sert bir şekilde gözaltına alındığını zikreden Bedri Hüseyni, "Benim kızım böyle bir şekilde gözaltına alınıyorsa diğer insanların mazlum çocukları gözaltına alınırken ne gibi bir şeyle karşı karşıya kalıyorlardır." değerlendirmesinde bulundu.

İdamlar nedeniyle daha devrimin ilk yıllarından itibaren eşi Ayetullah Ali Tahrani ile beraber İran rejimine muhalefete koyulduklarını ifade eden Bedri Hüseyni, şunları kaydetti:

"Kızım Feride, 20 yıldır, siyasi tutuklular ve ailelerine destek verme, idam mahkumlarının idamdan kurtarılmaları gibi alanlarda sivil insan hakları faaliyetleri yürütmesi nedeniyle hapislerde yattı." ​​​​​​​

Öte yandan İran Devrim Muhafızları'na silah bırakma çağrısında da bulundu.

"HAMANEY İLE İRTİBATIMI KESTİM"

Euronews Türkçe'deki habere göre Bedri Hüseyni, "İnsani bir görev olarak, toplumun haklı taleplerini, yıllar önce defalarca kardeşim Ali Hamaney'e ulaştırdım. Fakat dinlemediğini, insanları öldürmede Humeyni'nin yolunu tuttuğunu, gördüğümde onunla irtibatımı kestim." ifadelerini kullandı.

Rejim karşıtı gösterileri "insanların meşru haklarına ulaşmak için yaptıkları bir kıyam hareketi" olarak nitelendiren Bedri Hüseyni, İran halkının özgürlüğü ve ekonomik refahı hak ettiğini belirtti.

Hamaney'in kız kardeşi Bedri, şu ifadelere yer verdi:

"Geç olmadan, Devrim Muhafızları Ordusu ve Ali Hamaney'in paralı askerleri, silahlarını bırakmalı ve halka katılmalıdır. Olmam gereken protestolarda rahatsızlıklarım nedeniyle yer alamıyorum ama kalbim ve ruhumla İran halkının yanındayım. Kardeşim Hamaney, halkın sesini duymuyor. Etrafındaki paralı askerlerle, asalakların seslerini halkın sesi sayıyor."

  • Kaynak: CNN Türk