Hama katliamının 41. yıl dönümü

Esed rejiminin Suriye'nin Hama ilinde on binlerce sivili öldürdüğü katliamın üzerinden tam 41 yıl geçti.
  • 02.02.2023, 18:34:23
  • Güncelleme: 1 ay önce
Hama katliamının 41. yıl dönümü

2 Şubat 1982'de Hafız Esed, Müslüman Kardeşler’in başlattığı ayaklanmayı bastırmak amacıyla, Suriye'nin Hama şehrinde 40 bin insanın öldüğü katliama imza attı.

Çocuk, yaşlı, genç demeden 26 gün boyunca gerçekleştirilen katliam yıllar geçse de hafızalardan silinmedi. Şehrin tamamı insanlarla birlikte havadan ve karadan bombalanarak neredeyse yok edildi. Esir düşen 17 binden fazla sivilden haber alınamadı.

Camii ve tarihi eserlere saldırdılar

17 bin sivilden haber alınamayan, kırk bin insanın can verdiği katliamda 88 cami ve çok sayıda tarihi eser de zarar gördü.

Önce Hafız Esed’in, ardından oğlu Beşşar Esed’in eliyle devam etti.”

Hama katliamının 41. yılında Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK)  bir basın bildirisi yayınladı. Basın bildirisinde BM ve uluslararası toplumdan Esed rejiminin işlediği suçların hesabının sorulması talep edildi.

Bildirinin tamamı şu şekilde;

Esed rejimine bağlı kuvvetler, bundan 41 yıl önce Suriye’nin orta kesimindeki Hama kentinde büyük bir katliam harekatı başlattı. 26 gün süren harekatta Hafız Esed’in kardeşi Rıfat Esed komutasındaki rejim güçleri, en 40 bin sivili katletmiş ve bombardımanlarla kenti yerle bir etmişti.

Suriye halkına karşı Esed rejimi tarafından işlenen en büyük toplu katliamlardan biri olan Hama katliamı, rejimin halka karşı tutumunu o günlerden beri açıkça ortaya koyarken, katliamın yapıldığı 1982 yılından bu yana Suriye halkına karşı rejim tarafından işlenen savaş suçları önce Hafız Esed’in, ardından oğlu Beşşar Esed’in eliyle devam ettirildi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) olarak, şu gerçeğe bir kez daha vurgu yapmak istiyoruz: Esed rejimi, askeri darbeyle Suriye’de yönetimi gasp ettiği 1970’ten beri hiçbir zaman Suriye halkını temsil etmemiştir. Yıllarca halka karşı savaş suçları işleyen bu rejimin hakikati, 2011 yılında başlayan halk hareketinin ardından varil bombaları, kimyasal silahlar ve toplu katliamlarla halkın iradesini kırmaya çalışmasıyla da açıkça görülmüştür.

SMDK olarak, Hama katliamının yıldönümünde Suriye halkının Esed rejimine karşı dik duruşunun arkasında olduğumuzu yinelerken, BM ve uluslararası toplumdan ahlaki ve kanuni sorumluluklarını yüklenerek Esed rejimden işlediği savaş suçlarının hesabını sormasını ve Suriye halkının talebi olan siyasi geçiş sürecini uygulamak üzere harekete geçmesini talep ediyoruz.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, tutuklularımıza özgürlük ve devrimimize zafer duasıyla.

 

 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber