Guaido, darbe girişimi öncesi Silvercorp CEO’su ile görüşmüş

Venezuela’da, darbe girişiminde bulunmak için  ülkeye deniz yoluyla girmeye çalışırken yakalananlar arasında yer alan 2 Amerikan askerinin, ABD merkezli güvenlik şirketi Silvercorp’tan olduğunun ortaya çıkması sonrası gözler muhalif lider Juan Guidao’ya çevrildi. Guidao’nun, darbe girişimi öncesi Silvercorp CEO’su ile görüştüğü bildirildi.

  • 09.05.2020, 10:43:47
  • Güncelleme: 4 ay önce
Guaido, darbe girişimi öncesi Silvercorp CEO’su ile görüşmüş

Venezuela'da kendini geçici Devlet Başkanı ilan eden milletvekili Juan Guaido'nun, ülkedeki silahlı eylem ve darbe girişimi hazırlığının planlayıcısı olmakla itham edilen ABD merkezli güvenlik şirketi Silvercorp'un CEO'su Jordan Goudreau ile anlaşma imzalamadan önce görüştüğü iddia edildi.

Venezuela Televizyonu (VTV), Guaido ile Goudreau arasında geçtiği ileri sürülen görüşmenin ses kaydını yayımladı.

Hakkında tutuklama kararı çıkarılacak olan muhalif milletvekili Sergio Vergara'nın, adı geçen görüşmede, haftalar boyunca toplantıların yapıldığı, anlaşmanın imzalanmak için hazır olduğunun Guaido'ya iletildiğini ve Guaido'nun da anlaşmanın kendisinde olduğunu doğruluyor.

Goudreau'nun, endişeli olup olmadığını sorması üzerine Guaido, "Endişelerim var ancak ülkemiz için doğru olanı yapıyoruz. Çok ciddi bir insani kriz içindeyiz ve bu durumu halletmek zorundayız. Sergio'ya güvenim tam, sen ne zaman istersen imzalayabiliriz" cevabını veriyor.

Ses kaydının devamında Vergara'nın, Goudreau'nun anlaşmayı imzaladığını ve Guaido'nun da imzalamasının ardından kendisine yarım saat içinde posta ile göndereceğini söylediği duyuluyor.