Google, Hindistan’ın akıllı telefon pazarını ele geçirdi

ABD’li teknoloji şirketi Google, Hindistan merkezli telekomünikasyon şirketi Bharti Airtel’e 1 milyar dolara kadar yatırım yapacağını bildirdi.
  • 28.01.2022, 21:04:19
  • Güncelleme: 3 ay önce
Google, Hindistan’ın akıllı telefon pazarını ele geçirdi

Google, Hindistan’a yaptığı yatırımları büyütüyor.

Yapılan açıklamaya göre, Google’ın Hindistan'ın dijital ekosistemine yatırım yapmaya devam ettiği bildirildi.

Google’ın Hindistan için 2020’de dijitalleşme fonu kurduğu hatırlatılan açıklamada, kurulan fonun bir parçası olarak Bharti Airtel şirketine 1 milyar dolara kadar yatırım yapılacağı ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu yatırımın 700 milyon dolarının öz sermaye yatırımı olduğu, 300 milyon dolarının ise gelecek 5 yıl boyunca ticari anlaşmaların uygulanmasına yönelik ayrılacağı belirtildi.

Bharti Airtel'den yapılan açıklamada ise yatırımın farklı fiyat aralıklarındaki akıllı telefonlara uygun fiyatlı erişim sağlamayı, 5G ve bulut hizmetlerinin geliştirilmesini hedeflediği aktarıldı.

Google, 2020'de "dijitalleşme fonu" kapsamında 5 ila 7 yıl içinde Hindistan'a kademeli olarak 10 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını açıklamıştı.

Şirket, Temmuz 2020'de ise Hindistan'ın en büyük operatörü Jio'ya 4,5 milyar dolarlık yatırım yapacağını bildirmişti.

Google'ın Jio'nun ardından Bharti Airtel yatırımı ile Hindistan'ın akıllı telefon pazarının yaklaşık yüzde 75'ine hakim olacağı belirtiliyor.