Gazze bir Ramazan'a daha ambargo altında giriyor

2006 yılından beri 14 yıldır İsrail ambargo ve kuşatması altında bulunan Gazze halkı bir Ramazan'a daha zor şartlar altında giriyor

  • 24.04.2020, 08:10:29
  • Güncelleme: 4 ay önce
Gazze bir  Ramazan'a daha ambargo altında giriyor

Gazze bir Ramazan ayına daha  İsrail ambargosu altında, yokluk ve kısıtlı imkanlar altında giriyor. 2006 yılında HAMAS'ın Filistin'de düzenlenen meşru seçimleri kazanmasının ardından uygulamaya başlanan ambargo ve kuşatma 14 yıldır aralıksız devam ediyor. Ambargonun etkisini iyice gösterdiği Gazze'de halk Ramazan ayını yine ambargo altında karşılıyor.

Bu sene tüm imkansızlıkların üzerine birde Koronavirüs salgını ile mücadele etmek zorunda kalan Gazzeliler yine de umutlu. Her Ramazan ayında olduğu gibi sokakları süsleyen Gazze halkı Ramazan ayının gelişiyle buruk bir sevinç içinde. Evlerinin camlarını, odalarını süsleyen Gazzeli çocuklar Ramazan ayının gelişiyle mutlular.

Ambargo nedeniyle Gıda fiyatları çok pahalı

Gazze'de yaşanan gıda, ilaç ve temel ihtiyaç maddeleri sıkıntısı hergeçen gün kendini daha fazla hissettiriyor. Gazze'de Ramazan alışverişi için kurulan pazarlarda alışverişini yapan halk ambargo nedeniyle az bulunan gıda fiyatlarının yüksek olmasından şikayetçi. Gazze'ye ambargo nedeniyle kaçak yollardan sokulan gıda malzemelerinin çoğu yüksek fiyattan satışa sunuluyor. Zaten işsizlik nedeniyle geliri olmayan Gazze halkı uluslararası yardım kuruluşlarından gelen yardımlarla hayatta kalmaya çalışıyor. 

Ayrıca binlerce insan İsrail'le yaşanan son savaştan sonra evsiz kalmış durumda. Evleri İsrail bombardımanında yıkılan insanlar evlerinin enkazlarında ve çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.