Gannuşi: Tunus devriminin anayasasına 25 Temmuz’da darbe yapıldı

Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi, “25 Temmuz'da milli birliğimizi sağlayan 2014 anayasasına darbe yapıldı. Tunusluların birliği bozuldu ve yetkiler tek kişinin elinde toplandı.” dedi.
  • 27.01.2022, 16:52:02
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Gannuşi: Tunus devriminin anayasasına 25 Temmuz’da darbe yapıldı

Nahda Lideri Gannuşi, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in 25 Temmuz kararlarını gerçekleşen Tunus devriminin anayasasına darbe olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz’da aldığı olağanüstü kararlar neticesinde kapatılan Tunus Meclisi, 2014 Tunus Anayasası'nın imzalanmasının yıl dönümü dolayısıyla Gannuşi başkanlığında online oturum gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen oturumda konuşan Meclis Başkanı Gannuşi, “25 Temmuz'da milli birliğimizi sağlayan 2014 anayasasına darbe yapıldı. Tunusluların birliği bozuldu ve yetkiler tek kişinin elinde toplandı.” ifadelerini kullanırken, “Ülkedeki en yüksek otorite tarafından körüklenen sosyal bölünme, Tunus’u benzeri daha önce görülmemiş mali bir krize ve uluslararası arenada yalnızlığa sürükledi.” dedi.

Gannuşi, “Farklılıklara saygı duymak ve onları bir arada tutmak demokratik ve parlamenter sistemin özüdür. Demokrasinin tesisi sürecinde yaşanan problemler darbe ya da faşizmin sebebi olamaz.” derken, parlamentonun kapatılmasının ardından siyasilerin “şeytanlaştırıldığını” ifade etti.

Meclis Başkanlığı Yardımcısı Semira Şavuşi ise, Tunus’ta anayasanın ihlal edildiğini ve demokrasinin tehdit altında olduğunu belirtti.

Şavuşi, “Bugün bizim sorumluluğumuz, anayasa etrafında kenetlenerek onu korumaktır. Çünkü bu demokrasinin ve devrimin korunmasıdır.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI DARBESİ

Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz'da ilan ettiği olağanüstü kararlarla parlamentonun çalışmalarını dondurdu ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırdı.

22 Eylül’de yeni kararnameler yayınlayarak yetkilerini genişleten Said yürütme organını da tamamen kendisine bağladı.

Said'in aldığı bu kararlar, ülkede bir tür "istisnai durum" oluşmasına yol açtı.

Tunus Cumhurbaşkanı, son olarak geçen ay açıkladığı "siyasi krizden çıkışın yol haritası" ile ülkede 17 Aralık 2022'de erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını duyurmuştu.

Tunus’ta Zeynel Abidin Bin Ali'nin 2011’de devrilmesinin ardından, 2014 ocak ayında Tunus Kurucu Halk Meclisi 146 maddelik yeni anayasayı kabul etmişti.