G7’den silah talebi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, aralarında  ABD, Almanya ve İngiltere’nin de bulunduğu G7 liderlerinden silah yardımı yapılmasını istedi.
  • 28.06.2022, 17:30:31
  • Güncelleme: 1 ay önce
G7’den silah talebi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Almanya Elmau Sarayı’nda düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’ne çevrimiçi bağlanarak, Ukrayna’nın yeniden inşası, silah desteği ve tahıl ihracatı için çağrıda bulundu.

Zelenski, G7 ülkelerinin liderlerine, Rusya’ya karşı yaptırımların güçlendirilmesi çağrısını yaptı. Ayrıca Zelenski, Kıyiv’in tahıl ürünleri ihraç etmesine yardımcı olmalarını ve Ukrayna’nın yeniden inşası için ekonomik destek istedi.

G7 Liderler Zirvesi’nde Ukrayna-Rusya Savaşı’yla birlikte gıda krizi, enerji güvenliği, küresel ekonomi üzerindeki etkileri önemli başlıklar halinde yer alıyor.

Zirvenin, 6’ncı oturumunda “küresel gıda güvenliği” başlığıyla Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres video bağlantısıyla katılacak.

Ukrayna’ya yönelik savaş başlatan Rusya dünya ülkelerinden yaptırımlarla yüz yüze geliyor. G7 ülkeleri, Rusya’nın en büyük gelir kaynağı doğal gaz ve petrol ithalatını kısıtlıyor.

Rusya’ya yaptırım uygulama sözü veren G7 ülkeleri son olarak Rusya’nın altın ithalatını yasaklayacak.

  • Kaynak: Kırım Haber Ajansı