G7'den Rusya'ya yaptırım uyarısı

G-7 ülkelerinin maliye bakanları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda derhal ağır ekonomik sonuçlar doğuracak yaptırımlar uygulayacaklarını bildirdi.
  • 14.02.2022, 14:03:45
  • Güncelleme: 4 ay önce
G7'den Rusya'ya yaptırım uyarısı

G7 ülkelerinin maliye bakanları, Ukrayna'daki gelişmeler hakkında ortak bildiri yayımladı.

Bildiride, Ukrayna sınırlarında devam eden Rus askeri yığınağının "ciddi bir endişe" kaynağı olduğunun altı çizilirken, topluluğun Ukrayna ekonomisini hızlı ve kararlı bir şekilde desteklemek için hareket etmeye hazır olduğu belirtildi.

Gerilimi düşürmek için diplomatik çabaların devam etmesinin de desteklendiği bildiride, Ukrayna'nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün, ekonomik ve finansal istikrarının korunmasında kararlı olunduğu, özellikle Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi finans kuruluşlar aracılığıyla bu ülkeye önemli finansal destek sağlandığı vurgulandı.

Ukrayna'ya 2014'ten beri toplam 48 milyar doları aşan ekonomik destek sağlandığı hatırlatılan bildiride, Ukrayna'nın reform çabalarını kolaylaştırmak için gerekli desteği alacağı ve ülkeyle sürdürülebilir bir mali temele sahip olması için yakın iş birliği yapılacağı bildirildi.

Bildiride, "Acil önceliğimiz gerilimi düşürme çabalarını desteklemektir. Bununla birlikte, özellikle Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik herhangi bir askeri saldırısına hızlı, eşgüdümlü ve güçlü bir yanıt verileceğini yineliyoruz. Rus ekonomisi üzerinde hemen ağır sonuçları olacak ekonomik ve mali yaptırımları toplu olarak uygulamaya hazırız." ifadeleri kullanıldı.

Durumun yakından takip edileceğinin vurgulandığı bildiride, Ukrayna'ya daha fazla ekonomik ve mali destek sağlanmaya hazır olunduğu belirtildi.

G7 ülkeleri ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Kanada ve Japonya olarak 7 ülkeden oluşuyorken, G7 dönem başkanlığı halihazırda Almanya tarafından yürütülüyor.