Fransa’dan İngiltere’ye göç anlaşması teklifi

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, AB ile İngiltere arasında yeni göç anlaşmasının yapılması gerektiğini belirtti ve Fransa Başbakanı Jean Castex'ın yarın İngiltere'ye yeni anlaşma teklifini içeren mektup göndereceğini ifade etti.
  • 29.11.2021, 23:01:02
  • Güncelleme: 4 ay önce
Fransa’dan İngiltere’ye göç anlaşması teklifi

Darmanin, göç konusunda düzenlenen toplantının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında, Manş Denizi'nin kıyısındaki Calais ve Dunkerque kentlerinde bulunan düzensiz göçmenlerin sadece yüzde 5'inin Fransa'da kalmak istediğini, yüzde 95'inin ise İngiltere'ye gitmek istediğini aktardı.

Manş Denizi'nde yeni "dramların" yaşanmasını engellemek için insan kaçakçılarıyla mücadeleyi güçlendirileceklerini ifade eden Darmanin, bunun için görev yapan polislerin sayısının ikiye katlanacağını ifade etti.

Darmanin, AB ile İngiltere arasında yeni göç anlaşmasının yapılması gerektiğini vurguladı.

Düzensiz göçmenler için İngiltere'ye yasal şekilde göç etmenin imkanlarının bulunması gerektiğine işaret eden Darmanin, İngiltere'nin deniz yoluyla gelen düzensiz göçmenleri "geri itmesinin" kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Darmanin, Castex'in İngiltere'ye yeni göç anlaşmasını teklifini içeren mektup göndereceğini kaydetti.

İngiltere ile AB arasında "dengeli" ve tüm sorunlara çözüm sağlayan anlaşma istediklerini vurgulayan Darmanin, Fransa'ya iltica talebinde bulunanların sayısının 150 bin, İngiltere'ye talepte bulunanların ise 30 bin olduğunu belirtti.

Darmanin, İngiltere'yi sorumluluklarını yerine getirmemekle suçlayarak, Manş Denizi üzerinde hava gözetimi yapmak üzere Avrupa Birliği (AB) Sınır Güvenliği Ajansı Frontex'e ait 1 uçağın ve Fransa'ya ait 2 helikopterin devreye gireceğini kaydetti.