Fransa'da göçmenlere "eşitlik" çağrısı

Fransa’da yardım kuruluşları ve akademisyenler, ülkede zor şarlar altında yaşayan tüm düzensiz göçmenlerin eşit şartlarda muamele görmesi için çağrıda bulundu.
  • 27.05.2022, 11:36:12
  • Güncelleme: 4 hafta önce
Fransa'da göçmenlere "eşitlik" çağrısı

Franceinfo’da yayımlanan, La Cimade, Utopia 56 gibi birçok yardım kuruluşu, araştırmacı ve akademisyen tarafından imzalanan mektupta, yönetimin ilgili kurumlarına istisnasız tüm düzensiz göçmenler için iyi bir muamele gösterilmesi talep edildi.

Mektupta, hazirandaki genel seçimde milletvekilliğini kazananların Ulusal Mecliste bu hususta acil ve kalıcı tedbirler almaları istendi.

Fransa'da Ukraynalı mültecileri karşılamak için atılan adımlara dikkatin çekildiği mektupta, diğer göçmenlere de benzer muamelenin gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Mektupta, ülkedeki düzensiz göçmen ve mültecilerin hayat koşullarının endişe verici düzeyde olduğuna işaret edildi.

Bu durumun ülkedeki düzensiz göçmenleri karşılamaya ve topluma entegrelerini sağlamaya yönelik politikaların yetersizliğin bir göstergesi olduğu vurgulandı.

AİHM'in de 2021'de düzensiz göçmenlerle ilgili Fransa'nın aleyhine bir karar aldığı anımsatılarak, göçmen ve sığınmacıların sağlık hizmetlerine, eğitime ve işe erişimlerinin kolaylaştırılması talep edildi.