Fransa'da cumhurbaşkanı adayların seçim vaatleri neler?

Macron ülkede 6 yeni nükleer santral inşa edeceğini açıklarken, Le Pen “gençlerin yurt dışına gitmesini" engellemek için 30 yaş altındakilerin gelir vergisini iptal edeceğini belirtti.
  • 20.04.2022, 12:10:41
  • Güncelleme: 2 ay önce
Fransa'da cumhurbaşkanı adayların seçim vaatleri neler?

Fransız halkı 24 Nisan Pazar günü düzenlenecek ve 5 yıl boyunca ülkeyi yönetecek yeni cumhurbaşkanının belirleneceği seçiminin ikinci turu için sandık başına gidecek.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ekonomi ve iklim konularını öne çıkarırken, aşırı sağcı Marine Le Pen'in seçim vaatlerinde göç ve NATO ile ilgili düzenlemeler önemli yer tutuyor.

ANKETLERDE MACRON ÖNDE GÖTÜRÜYOR

24 Nisan Pazar günü düzenlenecek ikinci tura ilişkin yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre Macron'un yüzde 56,5 ve Le Pen'in yüzde 43,5 oy alması öngörülüyor.

Seçiminin ilk turunda yüzde 21,95 oy alan aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon'a seçmenlerinin oyları, seçimin ikinci turunda belirleyici olacak.

Anketlere göre ikinci turda Melenchon'un seçmenlerinin yüzde 33'ü Macron'a ve yüzde 16'sı Le Pen'e oy verecek. Seçmenlerin yüzde 51'i ise oy kullanmayacak.

EKONOMİ VE İKLİM VAATLERİ

Macron, seçimin ikinci turu için LFI seçmenlerinin oylarını alabilmek için son 10 gündür onların önem verdiği ekonomik ve iklim konularında vaatlerde bulundu.

Emmanuel Macron, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde yeni başbakanının iklim konularından doğrudan sorumlu olacağı sözünü verdi.

İklim ve ekonomi konularının programının merkezinde yer aldığını ifade eden Macron, okullarda, hastanelerde ve resmi binalarda havanın temizlenmesi için yoğun çaba vereceği belirtti.

Macron, seçilmesi durumunda 2050'ye kadar 5 yıl boyunca sera gaz salımını sıfıra düşürmeyi teşvik eden ekonomiye öncelik vereceğini söyledi.

YENİ NÜKLEER SANTRALLER İNŞA EDİLECEK

Macron, ayrıca emeklilik maaşının en az 1100 avro olması gerektiğini söyledi.

Ülkede son yıllarda şiddet olayların yaşandığı gösterilere ve grevlere neden olan emeklilik reformu konusunda Macron değişiklik yaparak emeklilik yaşını 65'e yükseltmeyi istiyor.

Macron, bununla birlikte ülkede 6 nükleer santral inşa edeceklerini belirtti.

30 YAŞ ALTINDAKİLERE GELİR VERGİSİ KALDIRILACAK

Le Pen cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ilk olarak Fransızların iş, sosyal yardım ve konut konusunda önceliklerini belirlemek için referandum düzenlemeyi hedefliyor.

Marie Le Pen, "gençlerin yurt dışına gitmesini" engellemek için 30 yaş altındakilerin gelir vergisini iptal etmeyi vadediyor.

Enerji fiyatlarındaki KDV oranını yüzde 20'den yüzde 5,5'e indirmeyi amaçlayan Le Pen, ayrıca cumhurbaşkanı seçilmesi halinde rüzgar türbinlerini kaldıracağını belirtti.

DÜZENSİZ GÖÇMENLER SINIR DIŞI EDİLECEK

Göçün ülkede daha iyi kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden Macron, iltica hakkına sahip olmayanların ve kamu düzenini tehdit eden yabancıların sınır dışı edilmesini istiyor.

2022'deki seçim vaatlerinde göçün önemli yer tuttuğu Le Pen de bu konuda yeni yasa çıkarmayı ve bunun için referandum düzenlemeyi hedefliyor.

Le Pen, yabancıların ülkeye girişlerinin kontrol edilmesini ve sınırlandırılmasını, ciddi suçlara karışan ve kamu düzenini tehdit eden yabancıların sınır dışı edilmesini istiyor.

FRANSA NATO’NUN ASKERİ KANADINDAN AYRILACAK MI?

Macron ile Le Pen'in Avrupa Birliği (AB) ve NATO ile ilgili yaklaşımlarının çok farklı olması dikkati çekiyor.

Macron, sağlık, sanayi, savunma ve teknoloji alanlarında AB'nin politikalarının güçlendirilmesi gerektiğini belirtirken, Le Pen AB'nin politikalarının değiştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Diğer yandan "NATO'nun beyin ölümünün" gerçekleştiğini söyleyerek tepkileri üzerine çeken Macron'un yakın zamanda söylem değişikliğine giderek NATO'nun güçlendirilmesi gerektiği mesajını verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakınlığı nedeniyle sık sık eleştirilen Le Pen ise Fransa'yı NATO'nun askeri kanadından çıkaracağını açıkladı.