Fransa'da 2 kullanıcının bilgisini vermeyen Twitter’a dava açıldı

Fransız yargısı, iki sosyal medya kullanıcısının bilgilerini, talep edilmesine rağmen devlet kurumlarına vermeyen Twitter’a “adalete yardımcı olmayarak kamuya hakarette suç ortaklığı yaptıkları" gerekçesiyle dava açtı.
  • 19.01.2022, 10:16:15
  • Güncelleme: 4 ay önce
Fransa'da 2 kullanıcının bilgisini vermeyen Twitter’a dava açıldı

Versay Mahkemesi’nde Fransa’da koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı kontrollerini "Nazi uygulamalarına" benzeten iki kullanıcının bilgilerini yetkililerle paylaşmadığı gerekçesiyle Twitter hakkında açılan davanın görüşmeleri başladı.

Para cezasının verilmesinin talep edildiği imahkeme nihai kararını 21 Mart'ta yapılacak duruşmaya erteledi.

75 BİN AVRO PARA CEZASI TALEP EDİLDİ

Twitter’ın Fransa Temsilcisi Damien Viel Diel'in de yargılandığı davada, taraflara "kamuya hakarette suç ortaklığı yapmak" ve "resmi talebe cevap vermeyi reddetmek" suçlamaları yöneltildi.

Savcı Philippe Toccanier, Twitter hakkında "kamu huzurunu, Fransız toplumunun düzgün işleyişini zedeleyen" ve "müsamahanın kaybedildiği asosyal bir ağ" ifadelerini kullanarak mahkemenin Twitter ve Viel'i azami olan 75 bin avro para cezasına mahkum etmesi talebinde bulundu.

Toccanier ayrıca Twitter'ın ana merkezi olan Twitter Inc'in "kasıtlı olarak" ve Fransız yargısı tarafından belirlenen zaman dilimi içerisinde talep edilen bilgileri iletmeyi reddettiğini, bu nedenle yasalara karşı geldiğini öne sürdü.

TWİTTER FRANSA YARGISI YETKİSİ DIŞINDA

Sanık olarak yargılanan Twitter Temsilcisi Viel ise mahkeme heyetine verdiği savunmada, Twitter'ın Fransa'da veri depolamadığını, kullanıcı verilerinin İrlanda'da bulunan Twitter Inc şirketinde depolanıp işlendiğini ifade etti.

Şirketin genel müdürünün kendisi olmadığını ifade eden Viel, "Twitter'ın ekonomik kalkınmasından sorumluyum ve başka hiçbir şey benim sorumluluğumda değil" dedi.

Viel'in avukatı Karim Beylouni de Savcılığın talep ettiği bilgilerin, Fransa'nın yargı yetkisi dışında bulunan ve iş birliği yapıp yapmama konusunda hür olan Twitter International'ın iyi niyetine bağlı olduğuna dikkati çekti.

Mahkeme nihai kararını 21 Mart'ta yapılacak duruşmaya erteledi.