“Fransa Mısır’a verdiği güvenlik desteğini kesmeli”

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Mısır ve Fransa'nın gizli bir anlaşma kapsamında Libya sınırında düzenlediği askeri operasyonlarda sivillerin hedef alındığına yönelik haberin ardından Paris'in konuyu soruşturması ve Kahire'ye verdiği güvenlik desteğini kesmesini istedi.
  • 24.11.2021, 15:03:23
  • Güncelleme: 7 ay önce
“Fransa Mısır’a verdiği güvenlik desteğini kesmeli”

HRW'nin, konuya ilişkin açıklamasında, 22 Kasım'da Fransız Silahlı Kuvvetlerinin "Disclose" internet sitesi tarafından yayımlanan habere ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurduğu hatırlatıldı.

Soruşturmanın sızıntıların kaynağına mı yoksa içerdiği iddialara mı odaklanacağının belli olmadığı ifade edilen açıklamada, "Fransa daha önce de Mısır hükümetinin korkunç insan hakları siciline yardım etmişti." ifadesi kullanıldı.

Mısır'ın, Fransa'nın en iyi silah müşterileri arasında yer aldığı kaydedilen açıklamada, "Fransa, bu silahlardan bazılarının protestoları şiddetle bastırmak ve diğer insan hakları ihlallerini işlemek için kullanıldığına dair kanıtlara rağmen güvenlik ve terörle mücadele bahanesiyle Sisi hükümetiyle büyük silah anlaşmaları imzalamaya devam ediyor." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Fransa'nın Disclose'un iddialarını derhal araştırması ve Mısır hükümetine yaptığı güvenlikle ilgili tüm satışları askıya alması istendi.

MISIR’DA SİVİLLERE YÖNELİK SALDIRILARIN SORUMLUSU FRANSA MI?