Fransa, Çin'in Doğu Türkistan'da soykırım işlediğini kabul etti

Doğu Türkistan’da Çin yönetiminin Uygur Türkleri ve diğer Türk soylu milletlere karşı soykırım yapıldığını öngören karar tasarısı Fransa Meclisi tarafından kabul edildi.
  • 20.01.2022, 17:35:18
  • Güncelleme: 1 ay önce
Fransa, Çin'in Doğu Türkistan'da soykırım işlediğini kabul etti

Fransa Meclisi, Doğu Türkistan’da Çin yönetiminin Uygur Türkleri ve diğer Türk soylu milletlere karşı soykırım yapıldığını öngören karar tasarısını kabul etti. Tasarı metnini, 169 Fransız parlamenter destekledi. Meclisin Sosyalist vekili Olivier Faure’nin hazırladığı karar tasarısında, Çin’in soykırım ve insanlık suçu işlediği ifadeleri yer aldı.

Fransa Meclisi, Çin’in Doğu Türkistan’daki Türk soylu halklara yönelik soykırım ve insanlık suçu işlediğini ifade eden karar tasarısını onayladı. ABD, Hollanda, Kanada, Birleşik Krallık ve Litvanya Parlamentosu’nun ardından Fransa da Doğu Türkistan’daki soykırımı kabul eden ülkeler arasına girdi.

ÇİN’İN SOYKIRIM İŞLEDİĞİNİ İFADE EDEN KARAR TASARISI GEÇTİ

Fransa Meclisi Genel Kurulu’ndaki oylamada Sosyalist milletvekili Olivier Faure tarafından kaleme alınan karar tasarısı için 169 “evet”; 1 “hayır”. 5 “çekimser” oyu çıktı. Kararda, Çin’in insanlık dışı suçlar işlediği ve soykırıma varan insan hakları ihlallerine imza attığı hatırlatıldı.

  • Kaynak: qha