Finlandiya teröre desteği kesecek mi?

Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, “Türkiye ile müzakereler olumlu seyrediyor, müzakereler sürecek. Türkiye'nin dile getirdiği (PKK ve terörle ilgili) sorunların çözülebileceğini düşünüyoruz." dedi.
  • 28.05.2022, 07:24:59
  • Güncelleme: 4 hafta önce
Finlandiya teröre desteği kesecek mi?

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, NATO’ya başvuru süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

Haavisto, Washington'da ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile gerçekleştirdiği ikili görüşmenin ardından ülkesinin ve İsveç’in NATO sürecini değerlendirdi.

TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Fin Bakan Haavisto, kendisinin de son dönemde iki kez Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Biz Türkiye dahil tüm NATO üyelerinin endişelerini ciddiye alıyoruz. Şu anda Türkiye ile açık, doğrudan ve yapıcı bir diyalog halinde bu konuları netleştirmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Haavisto, İsveç ve Finlandiya'dan giden delegasyonların Türkiye'de görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydederek, "Türkiye ile müzakereler olumlu seyrediyor ve bu müzakereler sürecek. Biz, Türkiye'nin de desteklediği NATO'nun açık kapı politikasına güveniyoruz. Türkiye'nin dile getirdiği (PKK ve terörle ilgili) sorunların çözülebileceğini düşünüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Bakan Haavisto, Madrid'de haziranda yapılacak NATO Zirvesi'ne kadar Türkiye ile görüşmelerde mesafe kat etmelerinin önemli olacağını kaydetti.

Fin Bakan, "Türkiye PKK ve terör meselesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. PKK Finlandiya'da bir terör örgütüdür. İsveç'te de aynı şekilde. Biz elbette bu hususları Türkiye'ye de aktarıyoruz." şeklinde konuştu.

ABD’DEN FİNLANDİYA VE İSVEÇ’E NATO DESTEĞİ

ABD Dışişleri Bakanı Blinken de Türkiye ile Finlandiya ve İsveç arasındaki görüşmelerin aktif ve yapıcı şekilde sürdüğünü, ABD'nin de Ankara ile temas halinde süreci yakından izlediğini söyledi.

Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile New York'ta görüştüğünü, bu görüşmede bu konuların da kapsamlı şekilde ele alındığını ve sürecin sonunda iki ülkenin de NATO'ya katılacağına inandıklarını belirtti.

Ankara ile doğrudan görüşmeler de gerçekleştirdiklerini hatırlatan Blinken, haziranda Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi'ne kadar İsveç ve Finlandiya'nın üyelik sürecinin nasıl bir mesafe kat edebileceğine ilişkin bir soruya yanıt verirken, "Zirveye giderken beklentimiz bu sürecin ilerlemesi yönünde. Detaylarına girmeyeceğim fakat şu anda Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında çok aktif bir görüşme süreci devam ediyor, biz de bu süreci destekliyoruz." ifadesini kullandı.