Filistinli gruplar: Kudüs'teki saldırılar Cenin saldırısına cevap

Hamas, İslami Cihad ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Kudüs'te yaşanan saldırıların Cenin'e düzenlenen baskına yanıt olduğunu duyurdu.
  • 28.01.2023, 17:55:08
  • Güncelleme: 1 ay önce
Filistinli gruplar: Kudüs'teki saldırılar Cenin saldırısına cevap

Filistinli gruplar, işgal altındaki Kudüs'te dün 7 kişinin öldüğü, bugün de 2 kişinin yaralandığı saldırıları, İsrail güçlerinin Cenin'de 9 Filistinliyi öldürdüğü baskının cevabı olarak niteledi.

Hamas ve İslami Cihad hareketleri ile Filistin Halk Kurtuluş Cephesi işgal altındaki Kudüs'ün Silvan Mahallesi'nde 2 İsraillinin yaralandığı saldırının ardından açıklama yaptı.

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu, yaptığı yazılı açıklamada, Kudüs'teki söz konusu iki saldırının Filistin direnişinin tepkisinin gecikmeyeceğini gösterdiğini belirtti.

Kanu, "Filistin halkının işgalci İsrail'in saldırılarına yanıt olarak karşı devrimini sürdüreceğini" aktardı.

İslami Cihad Sözcüsü Tarık İzeddin, yaptığı açıklamada, Kudüs'teki saldırıların "İsrail güvenlik ve askeri sistemine darbe vurduğunu ve işgalci İsrail'in sükunete kavuşamayacağını gösterdiğini" kaydetti.

İzzeddin ayrıca, Filistin halkının direnişinin canlı olduğunu ve yıldırılamayanı ifade etti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nden yapılan yazılı açıklamada da, Kudüs'teki söz konusu iki saldırının "işgalci İsrail ve Yahudi yerleşimcilerin ihlallerine verilen doğal bir tepki" olduğu kaydedildi.

Açıklamada, İsrail'in güvenlik önlemlerinin Filistin direnişine engel olamayacağı belirtildi.

İKİ SALDIRI GERÇEKLEŞTİ

İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı'na 26 Ocak'ta düzenlediği baskında aralarında 60 yaşında bir kadının da yer aldığı 9 Filistinli öldürülmüştü. Baskının ardından bölgede çıkan olaylarda işgal altındaki Kudüs'ün Er-Ram beldesinde de 22 yaşında bir Filistinli yaşamını yitirmişti.

İşgal altındaki Kudüs’te bulunan yasadışı bir Yahudi yerleşim biriminde dün düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi yaşamını yitirmiş, 3 kişi yaralanmıştı. İsrail polisi, olay yerinden araçla kaçan saldırganı kovalayarak, silahlı çatışma sonrasında etkisiz hale getirdiğini açıklamıştı.

Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki Silvan Mahallesinde de bugün düzenlenen silahlı saldırıda biri ağır, 2 İsrailli yaralanmıştı. İsrail polisi saldırganın etkisiz hale getirildiğini duyurmuştu.