Filistin direnişinin sembol ismi Muhammed Durra'nın şehadetinin 22’inci yılı

İkinci İntifada'nın sembol isimlerinden 11 yaşındaki Muhammed Durra’nın işgalci İsrail askerlerinin kurşunuyla babasının kucağında şehit olmasının üzerinden 22 yıl geçti.
  • 30.09.2022, 14:29:46
  • Güncelleme: 2 ay önce
Filistin direnişinin sembol ismi Muhammed Durra'nın şehadetinin 22’inci yılı

Muhammed Durra, 22 sene önce bugün, 2000 yılında, terörist İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu babasının kucağında şehit olmuştu.

İşgalci İsrail askerleri, 45 dakika boyunca babasının bedenine korku içinde sığınan Durra’ya kurşun sıkmıştı. Baba-oğul, İsrail güçleri ile Filistinliler arasında yaşanan çatışmanın ortasında bir varilin arkasına saklanmıştı. Acı olaya ilişkin görüntülerde babasına sarılmış olan Muhammed’in ağladığı ve sonrasında İsrail askerlerince açılan ateş sonucu Muhammed’in şehadete eriştiği görülmüştü.

İsrail, çocukları katletmeye devam ediyor

Muhammed Durra, Filistin genelinde kapsamlı isyanların gerçekleştiği İkinci İntifada’nın ikinci gününde yani 30 Eylül 2000’de Gazze Şeridi’nde katledilmişti. Muhammed Durra’nın son nefesini verirken çırpınan küçük bedeni, zihinlerdeki yerini korumaya devam ederken, Durra’nın ardından nice çocuk Siyonist İsrail askerlerince insafsızca katledildi, katledilmeye de devam ediyor.

Durra yaşasaydı 34 yaşında olacaktı

Siyonist İsrail rejiminin o dönemki başbakanı Ariel Şaron’un 28 Eylül 2000’de Mescid-i Aksa’yı basmasıyla İkinci İntifada Kudüs’te başlamıştı. Mescid-i Aksa’nın avlusunda tur atan Şaron’un, “Burası hep bir İsrail bölgesi kalacak” sözleri, Filistinlileri ayağa kaldırmış ve o gün işgalci İsrail güçleri ile çıkan çatışmalarda 7 Filistinli şehit olmuş, 250 Filistinli de yaralanmıştı. Yaşanan çatışmalarda Siyonist İsrail’in 13 askeri yaralanmıştı.

Direnişin sembol ismi

“İkinci İntifada” adı verilen bu çatışmalar önce Kudüs’te başlamış sonra yayılarak Batı Şeria ve Gazze’ye sıçramıştı. Siyonist İsrail rejiminin o dönemki başbakanı olan Şaron’un Mescid-i Aksa’ya baskı düzenlemesi ve bu olay üzerine başlayan İkinci İntifada’nın sembollerinden biri de Muhammed Durra olmuştu. Filistin direnişinin sembol isimlerinden olan Muhammed Durra, 12 yaşındayken Siyonist İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu şehadete erişmişti. Babası Cemal Durra’nın kucağında hayata gözlerini yuman Muhammed Durra, yaşasaydı 34 yaşında olacaktı.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber