Filipinler’e Atak helikopterinin teslimatı yapıldı

TUSAŞ, Filipinler'e ihraç ettiği T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri'ni teslim etmeye başladı
  • 09.03.2022, 11:23:58
  • Güncelleme: 8 ay önce
Filipinler’e Atak helikopterinin teslimatı yapıldı

Atak helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'ye özgü milli kabiliyetler kullanılarak geliştirildi. Güvenlik güçlerinin ihtiyaçları için bugüne kadar 70 helikopter teslimatı gerçekleştirildi. Atak helikopterine güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda yeni yetenekler kazandırıldı.

Kendi sınıfında en etkili taarruz helikopteri olan Atak, yurt dışında da ilgi gördü.

“PAKİSTAN VE FİLİPİNLER’E İHRACAT”

Pakistan ve Filipinler'in Atak helikopterine olan alakası ihracat sözleşmesine dönüştü. Pakistan ile 30, Filipinler ile 6 helikopter için sözleşme imzalandı. Pakistan için üretilecek helikopterlerde kullanılacak motorlar için ihracat izni beklenirken Filipinler'in helikopterleri teslimat aşamasına erişti.

“2 ATAK TESLİM EDİLDİ”

Üretim ve testleri tamamlanan 2 Atak helikopteri ve ekipmanları, 2 nakliye uçağıyla Filipinler'e gönderildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ), diğer helikopterlerin teslimatını da kısa süre içinde tamamlayacağı belirtildi.

Hava filosunu güçlendirmek için arayışta olan Filipinler, pilotların yaptığı test uçuşlarının ardından tercihini Atak helikopterinden yana kullanmıştı.

Atak helikopteri ihracatının kapısı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in 2018 yılında yaptığı ziyaret ve Türkiye ile Filipinler arasında imzalanan Savunma Sanayisi İşbirliği Mutabakat Muhtırası ile açılmıştı.

Filipinler'e ihraç edilen helikopter sayısının opsiyonlarla artması bekleniyor.