Faturalar el yakarken doğal gaz tüketiminde günlük rekor kırıldı

Vatandaşlar peş peşe gelen zamlı faturalara tepki gösterirken, BOTAŞ günlük 288 milyon metreküple ülke genelinde doğal gaz tüketiminde tarihi rekor kırıldığı duyurdu.
  • 21.01.2022, 16:12:21
  • Güncelleme: 5 ay önce
Faturalar el yakarken doğal gaz tüketiminde günlük rekor kırıldı

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nden (BOTAŞ) yapılan açıklamada, Türkiye genelinde doğalgaz tüketiminde tarihi rekor kırıldığı kaydedildi.

BOTAŞ’ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, günlük 288 milyon metreküple Türkiye rekorunun yanı sıra 81 ilin 73'ünde günlük doğalgaz tüketim rekoru kırıldığını bildirildi.

İRAN GAZ ARZINI 10 GÜNLÜĞÜNE KESTİ

Firma bunun yanında İran'ın 10 günlüğüne gaz arzını kesmesi sebebiyle yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santrallarına tüketim kısıtlaması getirildiğini hatırlattı.

Bunun yanında BOTAŞ'ın internet sitesinde İran'dan gaz arzının teknik bir arıza sebebiyle 10 günlüğüne kesilmesiyle ilgili olarak yer alan açıklamada, söz konusu arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğu belirtildi.

VATANDAŞIN ETKİLENMEMESİ TÜM ÖNLEMLER ALINDI

İran'da meydana gelen teknik arıza nedeniyle Türkiye'ye 10 gün boyunca gaz akışı durduruldu. Bunun üzerine sanayi tesislerinde doğal gaz tüketiminde kısıtlamaya gidildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ise olumsuz hava koşullarına rağmen, diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemlerin alındığını açıkladı.

TÜKETİ̇MDE EN BÜYÜK PAY KONUTLARIN

BOTAŞ'ın belirttiği gibi hava koşulları sebebiyle gaz tüketimi rekor seviyeye çıkarken, Türkiye'de en büyük tüketimi yüzde 32'lik payla konutlar gerçekleştiriyor. Konutları yüzde 28 ile santrallar ve yüzde 26 ile sanayi kuruluşları takip ediyor.

İran Milli Gaz Şirketi'nin (NIGC) teknik bir arızayı gerekçe göstererek Gürbulak giriş noktasından Türkiye'ye doğalgaz arzını 10 gün süreyle durdurmuştu.