Fatih’in mirası yeniden ayakta

Osmanlı desenleri ve mimarisinin hakim olduğu Karadağ’daki Nizam Camii’nin içinde Türk bayrağı ve Balkan asılı duruyor. Caminin minarelerinden asırlar önce olduğu gibi günde 5 vakit ezan okunuyor.
  • 25.06.2022, 19:45:17
  • Güncelleme: 1 ay önce
Fatih’in mirası yeniden ayakta

Karadağ’da Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Nizam Camii ve şehitliğinde Osmanlı’nın izleri günümüzde hala varlığını koruyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tekrar inşa edilen şehitlikteki camiden ise asırlar önce olduğu gibi ezan sesleri yükseliyor.

Karadağ’ın Başkenti Podgorica’nın Tuzi kasabasında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Nizam Şehitliği’nde, Karadağ’ın fethi sırasında şehit olan askerler ile Balkan Savaşları şehitleri yatıyor.

Fatih Sultan Mehmet döneminde Karadağ fethedildiğinde şehit olan askerler için önce Nizam Şehitliği olarak oluşturulan alana daha sonra cami inşa edildi.

Şehitlikte, fetih sırasında şehit olan askerler, 1911’deki kolera salgınında ölen 400 Osmanlı askeri ve Balkan Savaşları şehitleri toprağa verildi.

Karadağ Müslümanları 1911 yılında Osmanlı imparatoruna mektup yazarak şehitliğin olduğu alanda yer alan ve bakımsız kalan Nizam Camii’nin restore edilmesini istedi.

100 YIL ÖNCE YAZILAN MEKTUP UNUTULMADI

Ancak 1912’de Balkan Savaşlarının başlaması ve Karadağ’ın Osmanlı hakimiyetinden çıkmasıyla yaşanan kargaşada mektuba cevap verilemedi.

Kadir Gecesi’ndeki son teravih namazının 1931 yılında kılındığı Nizam Camii, bakımsız kaldığı için ikinci Dünya Savaşı sırasında tamamen yıkıldı.

Nizam Camii’nin restore edilmesi süreci de anlamlı bir hikayeye sahip. 1911’de Karadağ Müslümanlarının İstanbul’a yazdığı caminin restore edilmesini içeren mektuba o dönem yaşanan kargaşa nedeniyle cevap verilemese de bu talepler yaklaşık 100 yıl sonra yerine getirildi.

TİKA’nın çalışmalarıyla camiden ezan sesleri yükseliyor

Nizam Camii’nin yerine yeni cami yapılması için TİKA, 2000 yılında harekete geçti.

Tarihi cami 10 yıl süren titiz çalışmanın ardından inşaatı ve çevre duvarı tamamlanarak, 5 Eylül 2010’da yine bir Kadir Gecesi’nde ibadete açıldı.

  • Kaynak: Balkan Postası