Fas'ta "Melilla faciası" davasında karar çıktı

Fas'ta, Melilla faciası davasında yargılanan 14 Sudanlı göçmene üçer yıl hapis cezası verildi.
  • 19.11.2022, 07:10:13
  • Güncelleme: 2 ay önce
Fas'ta "Melilla faciası" davasında karar çıktı

 Fas'ta, binlerce düzensiz göçmenin 24 Haziran'da Fas-İspanya sınırındaki Melilla kentine geçmeye çalışmasının ardından yaşanan faciayla ilgili görülen davada 14 Sudanlı göçmene 3'er yıl hapis cezası verildiği belirtildi.

Fas İnsan Hakları Derneğinin Facebook sayfasından yapılan açıklamaya göre, Nador İstinaf Mahkemesi, 24 Haziran'daki olaylarda yakalanan Sudanlı 14 göçmenle ilgili hükmünü açıkladı.

Açıklamada, İstinaf Mahkemesinde görülen davada, İlk Derece Mahkemesinin verdiği 8'er ay hapis cezasının 3 yıla çıkarıldığı ifade edildi.

Sanıklara, "kamu görevlilerini tehdit ve şiddet kullanarak aşağılama, onlara zarar verme ve itaat etmeme, Fas topraklarına gizlice giren kişilerin gizlice çıkmasına aracılık etme ve silah bulundurma" gibi suçlamalar yöneltildiği aktarıldı.

İnsan hakları kuruluşları Fas ve İspanya makamlarının, sınırı geçmeye çalışan göçmenlere yönelik muamelesini eleştirirken Rabat yönetimi, göçmenlerin güvenlik güçlerine karşı şiddete başvurduğunu ve sınırı geçme girişiminin planlı bir eylem olduğunu iddia ediyor.

- Melilla'da yaşananlar

Melilla'daki Fas-İspanya sınırında 24 Haziran sabahı yaşanan olayda, Fas tarafındaki yaklaşık 1500 düzensiz göçmen 10 metre yüksekliğindeki dikenli tel örgülerin olduğu sınır hattına akın etmişti.

Fas polisi ve İspanya makamları, düzensiz göçmenleri organize şekilde sınıra akın etmek, güvenlik güçlerine taş ve asit atarak saldırmakla suçlamıştı.

Fas hükümeti, söz konusu olayda 23 göçmenin öldüğünü, 100'den fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

  • Kaynak: AA