Haham Glick önderliğinde Mescid-i Aksa'ya baskın

Filistin basınında yer alan habere göre, fanatik Yahudi haham Glick, onlarca yerleşimci ile Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.
  • 22.11.2022, 14:24:43
  • Güncelleme: 4 ay önce
Haham Glick önderliğinde Mescid-i Aksa'ya baskın

İsrail polisinin eşlik ettiği fanatik Yahudiler, aşırılık yanlısı haham ve siyasetçi Yehuda Glick’in öncülüğünde Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, fanatik Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Glick’in başını çektiği grup, İsrail polisinin korumasında Mescid-i Aksa'nın Harem-i Şerif'inin avlularında dolaştı ve Talmudik ayin yaptı.

İsrailli yerleşimciler, cuma ve cumartesi günleri hariç, Mescid-i Aksa’ya neredeyse günü birlik baskınlar düzenleyerek kutsal mabedin Müslümanlara ait statüsünü ihlal ediyor.

Yahudi yerleşimci grupların Mescid-i Aksa baskınlarına öncülük eden haham ve eski milletvekili Glick’in, kışkırtıcı eylemleri nedeniyle İsrail polisi tarafından Mescid-i Aksa’ya girişi daha önce defalarca yasaklanmıştı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Ancak Yahudiler, 2003'ten bu yana İdarenin izni olmadan İsrail'in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor.

Bu girişleri baskın olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini belirtiyor.

  • Kaynak: AA