Eşref Gani ve kaybolan milyonlar: BAE'ye planlı uçuş mu yapıldı? Uçakta kaç kişi vardı? Afganistan'dan kaç milyon kaçırıldı?

Taliban'ın Kabil'i kuşatmasıyla içerisinde milyonlarca dolarla ülkesini terk eden Afganistan eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin BAE'de ikamet ettiği ve yanında kaçan 51 kişinin isim listeleri açıkladı.
  • 20.08.2021, 21:40:39
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Eşref Gani ve kaybolan milyonlar: BAE'ye planlı uçuş mu yapıldı? Uçakta kaç kişi vardı? Afganistan'dan kaç milyon kaçırıldı?

14 Ağustos'ta yaptığı basın toplantısında "tüm vatandaşları Taliban'a karşı vatanı savunmaya davet ediyorum. Ben de ülkenin cumhurbaşkanı olarak bu mücadele de yerimi alacağım." dedikten 24 saat bile geçmeden Kabil Hamid Karzai Havalimanı'ndan objektiflere gülümseyerek uçağın bagajında bavullarla Tacikistan'a oradan da BAE'ye gittiği kesinleşen 2014 yılından beri Afganistan'ın cumhurbaşkanlığı görevini yapan Eşref Gani yanında 165 milyon dolar götürdüğü iddia edildi.

Eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin uçağında tek olmadığı 51 kişi ile Rus uçağı ile uçtuğu kaçanların listesinin yayınlanması ile ortaya çıktı.

Aralarında üst düzey Kabil hükümeti yetkililerininde olduğu anlaşılan Gani'nin yurt dışına çıkarken kaçtığı uçakta yer olmadığı için bir kısım paraları havalimanında bırakmak zorunda kaldığı iddia edildi.

Joe Biden'ın kendisine "beceriksiz" dediği Eşref Gani'nin şuan BAE'de ne yaptığı, hayatını nasıl sürdürdüğüne dair bilgi yok.

Eski Afgan milletvekili Elay Ershad yaptığı açıklamada, eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeden kaçmadan önce toplantıya gideceğini söyleyerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan helikopterle ayrıldığını söyledi.

Eski Cumhurbaşkanı Gani bu iddia karşısında, "Kan dökülmesini önlemek için ayrılmak zorunda kaldım" dedi.

Gani, Afgan hükümetinin Taliban'la görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının "kendi hataları" olduğu değerlendirmesinde bulunarak, Taliban'a barışçıl yollarla iktidarı devretmek istediğini ancak kendi isteği dışında Afganistan'dan çıkarıldığını sözlerine ekledi.

Ülkesini terk eden Gani'yi “cesaretsiz” olarak nitelendiren Ershad, “Çok kızgınım. Ülkesini ve halkını geride bıraktı. Neden bu adama güvenip ona oy verdim bilmiyorum” dedi.

Ershad, “Keşke geri dönse. Keşke gözlerine bakıp ona ‘Ben bir kadındım ve burada kaldım’ desem” ifadelerini kullanarak, “Kan dökülmesini önlemek isteseydi, altı ay önce bırakabilirdi” dedi.

Afganistan'ın Duşanbe Büyükelçisi Muhammed Zahir Agbar, ülkesinden kaçan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin devlet hazinesinden 169 milyon dolar kaçırdığını belirterek, tutuklanması için Interpol'e başvuracağını söyledi.

Eşref Gani yanında 51 kişi ile arkasında sırlarla dolu iktidar koltuğunu bırakarak Afganistan siyasetinin çözülemeyecek karanlık noktası olarak kaldı.

Eşref Gani Afganistan vatandaşlarına ait 165 milyon doların ve 51 kişinin saat saat ülkeden çıktıkları liste yayınlandı;

Biden'dan Kabil yönetimine sitem

ABD Başkanı Biden yaptığı konuşmada, "Afganistan'daki askeri görevimize son verirken çıkarlarımızı ve değerlerimizi nasıl koruyacağımız konusunda onlara talimat vermek için son birkaç gündür ulusal güvenlik ekibimle yakın temas halindeyim." dedi.

Ayrıca dün ABD'li yetkililer yaptıkları yazılı açıklamada, "Henüz Kabil Havalimanı'nda olmayan Amerikalılar varsa, Kabil Ordusuna veya Emniyet Personeline yaklaşırken dikkatli olmalılar, riski size ait olmak üzere yardım isteyin." denildi.

Pakistan: Afganistan'daki durumu yakından takip ediyoruz

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pakistan'ın siyasi uzlaşı için çabaları desteklemeye devam edeceği belirtilerek, "Tüm Afgan tarafların bu iç siyasi krizi çözmek için birlikte çalışacaklarını umuyoruz." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Afganistan'da ortaya çıkan durumun yakından takip edildiği vurgulanarak, Pakistan'ın Kabil Büyükelçiliğinin, vatandaşlarına, Afganistan halkına, diplomatik ve uluslararası topluluğa gerekli yardımı yaptığına dikkat çekildi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de başkent İslamabad'da yaptığı basın açıklamasında, Afganistan'da favorilerinin olmadığını ve komşuyla iyi ilişkiler istediklerini söyledi.

Taliban’ın ülkeye hakim olma süreci

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerini hızla ele geçirdi.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahallelere girmeye başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde devir çağrıları yapmıştı.

Taliban'ın sözcülerinden Süheyl Şahin de BBC'ye yaptığı açıklamada, Afganistan'da barışçıl bir iktidar geçişi beklediklerini bildirdi.

Sözcü Şahin, Taliban'ın kadınlar ve kızlar hakkındaki politikasının ne olacağı yönündeki soruya ilişkin, "Kadın haklarına saygı duyacağız. Politika, kadınların eğitime ve işe erişebilmesidir. Başörtüsüne dikkat edecekler, o kadar. Burka tek başörtüsü değil, başka seçenekler de var." açıklamasında bulundu.

Taliban Sözcüsü, özellikle Kabil'de halka mallarının ve canlarının güvende olduğunu garanti ettiklerini belirterek, "Barışçıl bir iktidar geçişi bekliyoruz. Şehir ve güç, Afganistan İslam Emirliği'ne verilmeli, daha sonra gelecekte tüm Afganların katılımının olacağı kapsayıcı bir Afgan İslami hükümetine sahip olacağız." şeklinde konuştu.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber