Eski Almanya Başbakanı Brandt'ın ABD muhbiri olduğu ortaya çıktı

Der Spiegel, Eski Almanya Başbakanı Willy Brandt'ın ABD istihbaratı için çalıştığını iddia etti. Brandt'ın 4 yıl boyunca ABD'ye istihbarat sağladığı belirtilen haberde, başbakan için kullanılan 'altın madeni' benzetmesi dikkat çekti.
  • 18.12.2021, 10:16:37
  • Güncelleme: 4 ay önce
Eski Almanya Başbakanı Brandt'ın ABD muhbiri olduğu ortaya çıktı

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) başbakanlık yapan Willy Brandt'ın, bu görevinden önce ABD askeri karşı casusluk teşkilatı CIC'e 1948'den 17 Mart 1952'ye kadar istihbarat sağladığı öne sürüldü.

Der Spiegel'de yayımlanan habere göre, CIC'nin gizliliği kaldırılan 1 Haziran 1952 tarihli listesine ulaşan dergi, listeyi ABD Askeri Tarih Merkezi'ndeki tarihçi Thomas Boghardt'a inceletti.

Tarihçi Boghardt'a göre Brandt, Amerikan hizmetleri için bir 'altın madeni' değerindeydi.

Dergi, Brandt'ın CIC'ye Demokratik Almanya Cumhuriyeti (DDR) ile iktidardaki Sosyalist Birlik Partisi'nin (SED) gençlik kolları FDJ hakkında bilgi verdiğini yazdı.

Brandt'ın ayrıca tersaneler, fabrikalar, demir yolu sistemi ve Sovyet ordusunun telefon şebekesiyle ilgili bilgi verdiği öne sürüldü.

KOD ADI O-35-VIII

Söz konusu kaynaklara göre Brandt, kendisini 'güvenilir' olarak sınıflandıran CIC irtibat görevlileriyle 4 yıl boyunca 200'den fazla kez bir araya geldi.

4 yıl boyunca muhbirlik yapan Brandt'ın 'O-35-VIII' koduyla kayıt altına alındığı belirtildi.