Esed rejimi “Kuşak, Yol Projesi”ne dahil oldu

Çin’in Esed rejimi de dahil olmak üzere, son zamanlarda Arap ülkeleriyle kurmuş olduğu ekonomik ve askeri ilişkiler, Pekin yönetiminin Ortadoğu’daki hayallerinin sorgulanmasına yol açtı.
  • 21.01.2022, 18:26:35
  • Güncelleme: 1 ay önce
Esed rejimi “Kuşak, Yol Projesi”ne dahil oldu

Arabic Post’ta yer alan habere göre, Çin hükümetinin Suriye’nin “Kuşak, Yol Projesi”ne katıldığını duyurmasının ardından Pekin yönetiminin Ortadoğu’daki faaliyetleri tekrar gündeme geldi.
American Responsible Statecraft tarafından hazırlanan raporun incelendiği haberde, Çin'in Ortadoğu ülkeleriyle olan ilişkileri, bu ilişkinin yeterince derin olup olmadığı ve yalnızca ticaret ve petrol odaklı yürütülen ilişkilerin ne gibi sonuçlar doğuracağının üzerinde duruldu.
MODERN İPEK YOLU PROJESİ
Esed rejimi, Çin tarafından 2013 yılında ortaya atılan 60’tan fazla ülkenin ticari altyapısını kalkındırarak modern İpek Yolu ekonomik kuşağı oluşturmayı öngören "Kuşak, Yol Projesi"ne katılmıştı.
Çin’in Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yönelik gerçekleştirdiği ziyaretlerin uzun yıllardır devam ettiği vurgulanırken, Çin Dışişleri Bakanlığı heyetlerinin en son Suudi Arabistan, Türkiye, İran, BAE, Umman ve Bahreyn'e gittiği de haberde yer aldı.
Haberde, ham petrolünün yüzde 40'ından fazlasını Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan ithal eden Çin’in enerji güvenliği için büyük ölçüde Körfez ülkelerine güvendiği aktarıldı.
Çin Devlet Danışmanı Yang Jiechi’nın başkanlığında Temmuz ayında Suriye, Mısır ve Cezayir ile görüşen Pekin yönetiminin, 2021'in başlarında Katar ve Kuveyt'e yaptığı ziyaretlerin önemine dikkat çekildi.
ÇİN'İN ARAP ÜLKELERİNDEKİ ASKERİ ROLÜ
Çin'in Arap Yarımadası'ndaki askeri rolüne de dikkat çekilen haberde, Pekin'in 2011 yılında BAE'de bir askeri tesis inşa etmek istediği kaydedildi.
Ayrıca Pekin yönetiminin Suudi Arabistan’ın balistik füze geliştirmelerine de yardım ettiği hatırlatıldı.
Haberde, “Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri, halkları ve pazarları daha derinden bütünleşmeye devam ederken, Çin'in Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile ilişkileri, başlı başına büyüyen bir jeopolitik kaymanın dikkate değer bir göstergesidir” ifadelerine yer verildi.

  • Kaynak: Arabic Post