Esed rejimi İdlib'de sivillere saldırdı: 6 ölü

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki ateşkes kararlarını ihlal eden Esed rejim güçlerinin, Maratnasan ile Takad köylerine düzenlediği saldırılarda, 3’ü çocuk olmak üzere 6 sivil hayatını kaybetti.
  • 12.02.2022, 15:10:40
  • Güncelleme: 11 ay önce
Esed rejimi İdlib'de sivillere saldırdı: 6 ölü

Esed rejiminin, Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib’te sivil yerleşim birimlerine düzenlediği saldırılarda 6 kişi hayatını kaybetti.

Beşşar Esed’e bağlı güçler, ağır insan hakları ihlalleri altında 10 yıldır iç savaşın devam ettiği Suriye’de sivil yerleşim birimlerine operasyon düzenledi.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde gerçekleşen saldırılarda 3'ü çocuk, 2'si kadın olmak üzere, toplamda 6 kişi hayatını kaybetti.

ESED REJİMİ ATESKESİ İHLAL ETTİ

Esed rejimi güçleri, ateşkesi ihlal ederek İdlib'in Maratnasan köyü ile Halep'in batı kırsalındaki Takad köyünü havan topuyla hedef aldı.

Yerel savunma kaynaklarından alınan bilgiye göre, Maratnasan'da havan toplarından birinin bir eve isabet etmesi sonucu aynı aileden 2'si kadın, 3'ü çocuk toplam 5 sivil yaşamını yitirdi. Durumu ağır olan baba ise hastaneye kaldırıldı.

Takad köyündeki saldırıda da 1 sivil hayatını kaybetti, 1 kadın yaralandı.

İDLİB'DEKİ SON DURUM NE?

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma kararı aldı.

Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip, 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.