Esed, Rami Mahluf’un yurtdışındaki parasını bulması için Al Muhaberat’ı görevlendirmiş

Suriye’de Esed rejimi arasındaki çatlak büyüyor. Diktatör Beşşar Esed’in aynı zamanda kuzeni olan oligark Rami Mahluf’un yurtdışındaki parasını bulması için ülkenin istihbarat teşkilatı Al Muhaberat’ın Başkanı Tümgeneral Ali Memluk’u görevlendirdiği ortaya çıktı.  

  • 15.08.2020, 16:42:44
  • Güncelleme: 5 ay önce
Esed, Rami Mahluf’un yurtdışındaki parasını bulması için Al Muhaberat’ı görevlendirmiş

Reuters’in haberine göre, Suriye rejiminin lideri Beşşar Esed, ülkenin istihbarat kuruluşu Ulusal Güvenlik Teşkilatı (Al Muhaberat) Başkanı Tümgeneral Ali Memluk’un yurtdışındaki parasını bulması için görevlendirdi.

Al Muhaberat’ın Başkanı Memluk, 30’dan fazla kişiyle görüştü

Dün yayınlanan habere göre Al Muhaberat Başkanı Ali Memluk, Esed ve Mahluf ailelerine mensup yerel işadamlarının yanı sıra Batılı istihbarat yetkililerinin de aralarında bulunduğu 30’dan fazla kaynakla görüşme gerçekleştirdi.

Haberde Beşşar Esed ve kardeşi Mahir, geçen yılın yaz aylarında Al Muhabarat Başkanı Ali Memluk’le görüşerek Rami Mahluf’un yurtdışında bulunduğu tahmin edilen milyarlarca dolarlık servetini bulmasını istedi.

Reuters’in haberinde son yirmi yılda büyük bir servet elde eden Mahluf’un bu paranın bir kısmını yurtdışına çıkararak Esed’den gizlediği belirtildi.  

Haberde görüşlerini dile getiren tanıklar Mahluf’un, diktatör Esed’le araları bozulmadan önce ‘ona destek olmaya’ çalıştığını kaydetti.  

Mahluf’un serveti Lübnan ve Virgin Adaları’nda

Eski bir bankacı ve Rami Mahluf’un birlikte iş yaptığı bir kişi, "Mahluf, Esed ailesi için güvenli yerlerde paralar saklıyordu. Ancak bundan ayrı kendisinin de özel bir serveti vardı. Servetinin bir kısmıyla Lübnan’da özel bir paravan şirketler ağı kurdu” ifadelerini kullandı.

Rami Mahluf’un sahibi olduğu ‘Cham Holding’in eski hissedarlarından olan bir ortağına göre Mahluf, Jersey Adası ve Virgin Adaları’nda çeşitli şirketler kurdu. Aynı tanık, “Mahluf, kendisine ait şirketlerden hükümet için malzeme ve ekipman satın alıyordu. Bunun için de tedarik işlemini üstlenen bu hayali şirketleri kuruyordu” dedi.

Mahluf, Esed’e Facebook’tan meydan okuyor

Suriye merkezli Enabbaladi internet sitesinde yer alan habere göre, Rami Mahluf son iki ay içerisinde Facebook’tan, kendisine ait şirketlere el konulması nedeniyle rejim güçlerine karşı bir medya savaşı başlattı.

Esed rejimi, Mahluf’a ait Syriatel ve Al-Sham Holding’e birer kayyum atayarak şirketleri kontrol etmeye başladı.

Mahluf’un ve ailesinin taşınır ve taşınmaz bütün mal varlığına el konulurken, piyasalarda yapması yasaklandı.

Öte yandan Mahluf, geçtiğimiz Haziran ayında Facebook’tan Esed rejimine tehditler savurarak, “zalimlerin gücünün ayaklar altına alınacağı”nı söyledi.

Diktatör Beşşar Esed ise geçtiğimiz günlerde fenalık geçirdiği meclis konuşmasında Mahluf ile yaşadığı çatışmaya dolaylı olarak değinerek, “Kamunun çalışan fonlarını yasal yollar ve kurumlar aracılığıyla geri almaya devam edeceğiz. Kendini hukukun üstün gören hiç kimseye ayrımcılık yapılmayacak” demişti.