Eş Şebab, Somali’de iki ayrı askeri üsse saldırdı

Askeri yetkililer, terör örgütü Eş Şebab’ın bugün sabahın erken saatlerinde Somali ordusuna ait iki ayrı askeri üsse saldırı gerçekleştirdiğini ve şiddetli çatışmalar yaşandığını duyurdu.

  • 03.04.2021, 17:50:12
  • Güncelleme: 4 ay önce
Eş Şebab, Somali’de iki ayrı askeri üsse saldırdı

Somali resmi ajansının bildirdiğine göre, Somali ordu komutanlarından Tuğgeneral Odawaa Yusuf Rageh, "Somali Ordusu, Eş Şebab Aşağı Şabel bölgesindeki Avdigle ve Barire'deki askeri üslerine saldırdıktan sonra, liderleri de dahil olmak üzere düzinelerce militanı öldürdü." ifadelerini kullandı.

Savunma Bakan Yardımcısı Abdifitah Kasım da saldırıları doğruladı ve Somali'nin seçkin Gorgor birliklerini saldırıları püskürttüğü için övdü.

İsmini vermek istemeyen bir askeri yetkili ise militanların, Barire ve Avdigle kasabalarındaki askeri üslere patlayıcı dolu bir araçla saldırdığını söyledi.

Saldırılarda kaç kişinin öldüğü veya yaralandığı bilinmiyor.

Eş Şebab ayrıca, Sabid ve Anole'ye havan topu attı ve Lafole'de bombalı araçları patlattı.

Eş Şebab, Barire’deki askeri üsse düzenlenen saldırıda 47'den fazla askeri öldürdüğünü ve birkaç askeri araca el koyduğunu iddia etti.

Somali güçlerinin, Eş Şebab’dan kurtardığı bir tarım kasabası olan Barire, başkent Mogadişu'nun 73 kilometre güneybatısında bulunuyor.