Eş Şebab, Cibuti’deki ABD ve Fransa hedeflerini vuracak

Cibuti’deki Eş Şebab örgütü, ülkede yaklaşık 8 sonra yapılacak başkanlık seçimleri öncesi ülkedeki ABD ve Fransa hedeflerinin vurulacağına dair bir video yayınladı.

  • 01.04.2021, 14:13:59
  • Güncelleme: 4 ay önce
Eş Şebab, Cibuti’deki ABD ve Fransa hedeflerini vuracak

Şarkul Avsat’ın İngilizce edisyonunda yer alan habere göre, terör örgütü Eş Şebab, Cibuti’de yaklaşık 8 gün sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ülkedeki ABD ve Fransız hedeflerine saldırı çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir videoda Eş Şebab lideri 1999 yılından bu yana iktidarda bulunan ve 9 Nisan’daki seçimlerde 5’inci kez zafer kazanması beklenen Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh’e sert sözlerle saldırdı.

Eş Şebab lideri, Guelleh'i, Afrika Boynuzu ülkesini, "Doğu Afrika'daki Müslümanlara karşı her türlü savaşın planlandığı ve uygulandığı bir askeri üsse" çevirmekle suçladı.

AFP'nin bildirdiğine göre Diriye, videoda takipçilere, "Cibuti'deki Amerikan ve Fransız hedeflerinizin en yüksek önceliğiniz yapın" dedi.

Cibuti’nin hem Afrika’ya hem de Arap Yarımadası’na açılan bir kapı olarak stratejik konumu,  bu ülkeye küresel güçlerin askeri üsleri için aranan bir yer haline getiriyor.

Eski bir Fransız kolonisi olan Cibuti, Fransa’nın Afrika’daki en büyük birliğine (yaklaşık 1500 asker) ev sahipliği yapıyor.

Ülkede bulunan ABD’nin tek daimi üssünde yaklaşık 4 bin asker konuşlanmış durumda.

Japonya ve İtalya da Cibuti'de varlığını sürdürürken, Çin'in 2017'den beri ülkede bir limanı ve bir askeri üssü bulunuyor.