Ermenistan, Türk mallarına uyguladığı ambargoyu kaldırdı

Ermenistan, Erivan-İstanbul uçuşlarının yapılması için Ermenistanlı havayolu şirketi FlyOne'a onay verirken, 1 yıldır Türk mallarına uygulanan ambargo da kaldırıldı.
  • 01.01.2022, 11:10:07
  • Güncelleme: 4 ay önce
Ermenistan, Türk mallarına uyguladığı ambargoyu kaldırdı

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde alınan kararlar peş peşe geliyor. Ermenistan havayolu şirketi FlyOne'ın Erivan-İstanbul-Erivan arasında charter uçuşları yapmak için Ermenistan Havacılık Otoritesi'ne yaptığı başvuruya onay geldi.

ERİVAN-İSTANBUL UÇUŞLARINA ONAY ÇIKTI

FlyOne Yönetim Kurulu Başkanı Aram Ananyan yaptığı açıklamada, "FlyOne Armenia, geçtiğimiz günlerde Erivan'dan İstanbul'a charter gidiş-dönüş seferler düzenleme talebiyle hem Ermenistan hem de Türkiye'nin havacılık otoritelerine başvurmuştu. Ermeni havacılık yetkililerine onay için teşekkür ediyoruz" dedi.

Ananyan, "Türkiye tarafından da onay gelmesi halinde uçuşlar için bir takvim oluşturulacak" ifadelerini kullandı.

TÜRK MALLARINA UYGULANAN AMBARGO KALDIRILDI

Ermenistan, 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle Türk mallarına uygulanan ambargonun da kaldırılmasına karar verdi.

Ermenistan Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Türk mallarının ülkeye ithalatındaki ambargonun uzatılmamasına karar verildi. Geçen yıl boyunca, Türk mallarına yönelik yasağın hem olumlu hem de olumsuz ekonomik sonuçları oldu. Olumlu etkilerden biri hafif sanayi, inşaat malzemeleri, mobilya ve tarımda bir dizi yeni kurulan işletmeler veya genişleyen üretimdir. Ancak ambargonun öncelikli olumsuz etkisi özellikle yansıyan enflasyon üzerindeki önemli etkisidir" denildi.

Ermenistan, 31 Aralık 2020 tarihinde Türk mallarının ithalatına yönelik yasak getirmişti.