Erdoğan'dan "Sisi" açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'da Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile tokalaşması hakkında konuştu. Bunun Türkiye-Mısır arası, bir liderler buluşması olmadığının altını çizen Erdoğan, "Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın? Bunların sinyalini verdik." dedi. Erdoğan, Sisi hükümetiyle barış için şart koştu.
  • 21.11.2022, 13:15:46
  • Güncelleme: 2 ay önce
Erdoğan'dan "Sisi" açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ziyarette en çok konuşulan konularından biri de ilk defa Sisi ile tokalaşması oldu.

Peki bu ne anlama geliyor? Bundan sonra Türkiye - Mısır ilişkileri normale mi dönecek? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları:

"Bir süreç başlayabilir demiştik. Böyle bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık. Temennim odur ki, önce bakanlarımızla başlayan bir süreci, daha sonra inşallah üst düzey görüşmelerle iyi bir noktaya taşıyalım istiyoruz. Çünkü olaya ben şöyle bakıyorum, Türkiye-Mısır arası, bir liderler buluşması değildir, Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın? Bunların sinyalini verdik. İnşallah fevkalade bir hal olmadıktan sonra bu adımı hayırlısıyla atarız. Bizim tabii kendilerinden tek isteğimiz; bu görüşmelerle birlikte, bize karşı Akdeniz’de tavır içinde olanlara yönelik burada biz barışı ikame edelim, onunla beraber yolumuza inşallah devam edelim."

  • Kaynak: Ortadodoğuhaber