Erdoğan'dan ABD'ye tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Yönetiminin PKK/YPG'ye Suriye'de tanıdığı muafiyetlere tepki göstererek, "Her şeyden önce YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Dolayısıyla ABD'nin bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil." dedi.
  • 13.05.2022, 14:03:38
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Erdoğan'dan ABD'ye tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkanlar:

ABD Yönetiminin PKK/YPG'ye Suriye'de tanıdığı muafiyetlere tepki gösteren Erdoğan, "Her şeyden önce YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Dolayısıyla ABD'nin bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil." ifadelerini kullandı.

AL NAHYAN HAYATINI KAYBETTİ

BAE lideri El Nahyan'ın uzun süredir bir rahatsızlığı vardı bugün de rahmeti rahmana kavuştu Allah rahmet eylesin. Taziye için BAE'ye gireceğim.

İSVEÇ'İN NATO ÇIKIŞI

Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Fakat olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler. Yunanistan'ın NATO'yu da arkasına alarak Türkiye'ye takındığı tavrı biliyorsunuz bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz.

Kaldı ki, İskandinav ülkeleri malesef terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKPC'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalan Oraların daha ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bundan dolayı buna olumlu bakmamız mümkün değil.

MİÇOTAKİS-BİDEN GÖRÜŞMESİ

Şu anda dereyi görmeden paçayı sıvamanın anlamı yok. Biden ne gibi açıklamalar yapar bilemiyorum. Tabi Miçotakis'in oradaki mesajları onlar da ayrı konu. Dolayısıyla her şeyi görüp biz de tavrımızı ortaya koyarız.

ABD'NİN YPG'YE YAPTIRIM MUAFİYETİ

Her şeyden önce YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Dolayısıyla ABD'nin bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil. Zaten ABD malesef son dönemlerde gelen yönetimlerin hepsi PKK terör örgütüne karşı veya Suriye'nin kuzeyindeki tüm yapılanmalara karşı her türlü maddi destekleri vermiştir. Tırlarla oralara araç gereç mühimmat sevk etmiştir. Bunları bütün gelen tüm yönetimlere söylememize rağmen bunlar dinlenmemiş ve bu süreç aynen devam etmiştir.

Şimdi de bu tür şeyleri duyuyoruz. Fakat şunu net söylüyorum eğer burada PKK, YPG'si kim olursa olsun Pençe-Kilit harekatını izlediniz Irak'ın kuzeyinde ne yaptıysak Suriye'nin kuzeyinde de bunların aynını yapmaya devam edeceğiz. Bizlere düşman olan odaklarla örgütlerle arkalarında kim olursa olsun aynı kararlılıkla yola devam edeceğiz. Pençe-kilit'te dün itibarıyla 82 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bu tabi havaların olumlu seyri halinde bu rakam çok daha ilerilere inşallah devam edecektir. Çünkü bizim bu teröristlere göz açtırma lüksümüz yok. Bunu bütün bize dost görünen ülkelere de söylüyoruz yanlış yapıyorsunuz, adımlarınızı doğru atın.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Gerek Sayın Putin ile Sayın Zelenski ile görüşmelerimde bu işi durdurma noktasında telkinlerimiz olmuştur. Bundan sonra da aynı telkinlerimiz devam edecektir. Savaşın iyisi olmaz tasvibi mümkün değil. İnsanlar ölüyor işin maddi manevi zararı ortada. Bundan sonraki görüşmelerimizde de bunları kendilerine telkin edeceğiz.