Erdoğan’a hakaretten gözaltına alınan Sedef Kabaş tutuklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Sedef Kabaş, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
  • 23.01.2022, 11:25:30
  • Güncelleme: 5 ay önce
Erdoğan’a hakaretten gözaltına alınan Sedef Kabaş tutuklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle Sarıyer'deki evinde gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Kabaş, sevk edildiği mahkeme tarafından 'cumhurbaşkanına hakaretten' tutuklandı.

HAKARET KASTIM YOKTU

Sedef Kabaş Sulh Ceza Hakimliğindeki ifadesinde savcılıktaki ifadesini tekrar ettiğini söyledi. Yaptığı çirkin benzetmeleri savunan Kabaş, “Sözün orijinali bir atasözüdür. Hatta sözün orijinalini de değiştirerek sarf ettim. Bundan da anlaşılacağı üzere hakaret etme gibi bir kastım yoktur. Kastetmek istediğim toplumu kucaklayan birleştirici bir üslup olması gerektiğidir. Bunu vurgulamak istedim. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Serbest bırakılmayı talep ediyorum. Aleyhime olan hususları kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

ADALET BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

TELE 1 ekranından yayınlanan Uğur Dündar'ın sunduğu Demokrasi Arenası programına konuk olan Sedef Kabaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ima ederek hakaretvari ifadeler kullanmıştı.

Kabaş, katıldığı programda, “Büyükbaş hayvan bir saraya girdiğinde o kral olmaz, o saray ahır olur” şeklinde konuşmuştu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise “Milletimizin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımızı hedef alan, edepten nasipsiz, çirkin sözleri lanetliyorum. Haset ve nefretten doğan bu hadsiz ve hukuksuz ifadeler, milletin vicdanında ve adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır” dedi. 

TERS KELEPÇE KURNAZLIĞI

Kabaş’ın sağlık kontrolüne götürülürken kollarını arkasına saklayıp ters kelepçe takılmış gibi göstermesi dikkatlerden kaçmadı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkan Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan Kabaş’ı tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk etti.

KABAŞ’A TEPKİLER PEŞ PEŞE GELDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Kabaş'ın ifadelerine tepki gösterdi. 

Sözcü Kalın “Cumhurbaşkanımızın şahsına ve Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik hakaret dolu sözler, söyleyenin zavallı ve müptezel halini ortaya koymuştur. Bu aziz millet, hadsizlere inat Cumhurbaşkanımıza da onun makamına da sahip çıkmaya devam edecek” dedi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Siyasetin de muhalefetin de gazeteciliğin de bir ahlakı vardır. Bu ahlakı bu ülkeye çok görenler, kendilerine saygıları olmayan zavallılardır. Bir sözde gazeteci, nefret saçmak dışında bir hedefi olmayan bir televizyon kanalında arsızca sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret ediyor. Bu arsızlığı, bu ahlaksızlığı en sert şekilde kınıyorum” ifadelerini kullandı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Kabaş'ın ifadelerini ahlaksızlık olarak niteledi. Çelik “Gazeteci sıfatı taşıyan Sedef Kabaş'ın bir televizyon kanalında Cumhurbaşkanlığı makamını aşağılık sözlerle hedef alması muhalefet değil ahlaksızlık ve pespayeliktir. Bu ahlaksızlığı lanetliyoruz” dedi.